Zvyk je železná košile

Máme je snad všichni, Většinu z nich už si ani neuvědomujeme a děláme je naprosto automaticky. Staly se přirozenou součástí našich životů. Řeč je o zažitých rituálech a zvycích.

Každé ráno vstanu a mé první kroky, ještě téměř poslepu, vedou do kuchyně, kde si už se zažitu jistotou připravím svou první kávu, kterou si poté minimálně deset minut vychutnávám. Od pondělí do neděle, ať se děje cokoliv, tento rituál si prostě neodpustím. Těchto deset minut mi pomáhá k tomu, abych se nastartovala na nadcházející den a jeho vynechání pro mě znamená zásadní díru v mém programu.

Nemusí se však jednat jen o podobné činnosti, jako je právě pití ranní kávy či naopak čaje na dobrou noc. Některé z našich návyků jsou daleko menší a často si je ani nepřipouštíme. Nedávno jsem si například uvědomila, že v práci používám vždy jednu a tu samou toaletu a pokud je má oblíbená kabinka obsazená, dokážu být značně mrzutá. Podobně to mám například i s preferovanými místy v restauraci či v dopravních prostředcích.

Některé zvyky mohou na naše okolí často působit zvláštním dojmem. Často se mi stává, že mi kamarádky rozmlouvají cestu z místa A do místa B pomocí například dvou tramvají s tím, že cesta metrem je přeci kratší. Na to mi však nezbývá než odvětit, že já jsem zkrátka takto zvyklá. Vím, že mě vždy potěší pohled na kostel, který míjíme a ráda se pokochám výhledem na Pražský hrad.

Rituály a zvyky nám mnohdy usnadňují život, ulehčují naše rozhodování a dodávají nám značnou jistotu v našem bytí. Jak se ale říká, všeho s mírou a proto bychom to tedy ani s těmito zažitými činnostmi neměli přehánět. Jako extrémní příklad může sloužit postava Sheldona Coopera z oblíbeného seriálu Teorie velkého třesku, který svými často absurdními zvyky nejednou potrénoval nervy svých přátel.

A co vy, jaké jsou ty vaše rituály?

Autor: Marie Majerová

Další novinky ze světa módy

Katalog slev

Katalog slev

Lady karta na Facebooku

Mapa slev v Mobilní bance

App Store - QR code

Mobilní banka pro Váš iPhone.

Google play - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Android.

Windows Phone - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Windows Phone 8.