Známý neznámý Mauricius

Utečte mrazům na Mauricius. Ostrůvek v Indickém oceánu proslul jako tropická destinace snů. Jaký je doopravdy, zjišťovala Soňa Kotulková.

Po přistání jsem chvíli měla dojem, že jsem se ocitla v takové čistší Indii – vzduch nasáklý vůní oceánu a koření, všude samé palmy, navíc místní mají podobné rysy jako Indové. Nebyla jsem daleko od pravdy, Mauricijci často mívají indické předky, ostrov je ale mnohem pestřejší, vedle sebe najdete křesťanský kostel, mešitu i hinduis­tický chrám. A nejlepší na tom je, že to tu vůbec nikdo neřeší!

Ostrov křížem krážem

Cestou do hotelu jsem nasávala horký letní vzduch a omamnou vůni alamand. Díky výrazné žluté barvě tyto tropické květiny nepřehlédnete, hinduisté z nich vyrábějí obřadní barvy. Nakonec jsem ne­odolala a jeden květ jsem si dala na památku vylisovat do knížky.

A pak už následoval milý šok – když jsem otevřela dveře hotelového pokoje, objevila jsem terasu se soukromou pláží, odkud to bylo do moře asi deset kroků. Takže vytáhnout plavky, a šup do moře. Plave se tu královsky, voda je totiž až k útesu velmi mělká.

Pokud vás časem přestane koupání, šnorchlování nebo třeba paddleboard bavit, doporučuji ostrov projet. Ze severu na jih měří Mauricius 58 kilometrů, z východu na západ ještě o 11 kilometrů méně, ale k vidění je tu dost. Nadšená jsem byla hlavně z národního parku Frédérica Nature Reserve, kde je dokonalý výhled na ostrov. A zážitek je i cesta k vodopádu Quintré, můžete tu dokonce pozorovat divoká zvířata. Jen si rozhodně nezapomeňte vzít pevné boty, žabky k vodopádům nejsou nejlepší nápad – bohužel vím, o čem mluvím. Určitě nevynechte ani zdejší přírodní div, sedmibarevnou zemi v oblasti Chamarel. Na rozloze 7500 metrů čtverečních najdete sopečnou půdu různobarevných tónů, tak trochu připomíná písečné duny prohnané speciálním barevným filtrem. Modrá se střídá s fialovou a červenou a nikdo pořádně neví, jaký má tento magický přírodní jev původ, pravděpodobně za to ale mohou odlišné teploty během tuhnutí lávy.

Vyhledávanou atrakcí je i nedaleká rumerie. I když jsem jinak zapřisáhlá abstinentka, neodolala jsem a rumu s kokosovou příchutí přišla na chuť.

Smoking, nebo hole?

Na Mauricius se nejezdí „jen“ za sluncem a plážemi, cestovky se tu specializují i na golfové a svatební zájezdy. Zařídit obřad klidně i ze dne na den není problém, stačí jen promyslet rozpočet, a druhý den můžete zapíjet obřad čerstvými kokosovými ořechy. Papírování se bát nemusíte, svatba uskutečněná na Mauriciu je legálně uznávaná zahraničními matrikami, tedy i matrikou České republiky. Zdejší krásné prostředí je jako dělané nejen pro svatební romantiku, ale i pro golfová hřiště – já si tu zahrála jako nikdy. 

Co ochutnat:

Mauricijská kuchyně je velmi pestrá, ucítíte tu vliv indické, francouzské, čínské a kreolské kuchyně. Určitě ochutnejte vždy dokonale čerstvé dary moře, rýžovo-bramborovou specialitu biryani nebo vyhlášený milionářský salát připravený z čerstvých palmových srdíček. Já si tu také „ujížděla“ na vynikajících čerstvých fresh džusech.

Co si přivézt:

Mauricijský rum. A taky nádherně aromatickou vanilku a kávu.

Jak se sem dostat:

Já letěla s leteckou společností Air Mauritius. Létá sem denně z Prahy nebo z Vídně, s přestupem v Dubaji, Paříži, Londýně a nově i v Amsterdamu. Na výběr je několik cestovních tříd, včetně First.

Kdy letět:

Na Mauriciu je tropické počasí po celý rok, v červnu, červenci a srpnu je ale nejvyšší riziko srážek.

Tip na ubytování:

Pokud si chcete užít opravdu pohádkovou dovolenou, doporučuji hotelový komplex Heritage Le Telfair postavený v koloniálním stylu, některé pokoje mají vlastní vstup k moři. V komplexu myslí opravdu na vše, mají tu třeba nádherné Seven Color Spa, kde doporučuji vyzkoušet proceduru Jetlag – únava z dlouhého letu se díky ní přímo zázračně rozplyne. K hotelu patří i vyhlášené golfové hřiště Heritage Golf Club.

Zdroj: listopadová Marianne 2017
Autor: Soňa Kotulková

Další novinky ze světa módy

Katalog slev

Katalog slev

Lady karta na Facebooku

Mapa slev v Mobilní bance

App Store - QR code

Mobilní banka pro Váš iPhone.

Google play - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Android.

Windows Phone - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Windows Phone 8.