Zapomenuté umění flirtu

Flirtuje každý. I ti největší upejpavci alespoň jednou za život, protože jinak bychom jako lidstvo vymřeli. Jenže zatímco někomu to jde stejně automaticky jako dýchání, jiný působí při pokusech o svůdný úsměv jako trapák roku.

„Nechápu to,“ stěžovala si před časem jedna moje krásná kolegyně. „Když jdu s kamarádkou na víno, připadám si jako Popelka, jako bych byla neviditelná.“ Scénář bývá pokaždé stejný: její kamarádka vlaje vlasy na všechny strany, rozdává úsměvy, u kterých požitkářsky zaklání hlavu, přejíždí si po krku červeně nalakovanými nehty a občas se neváhá jen tak mimochodem dotknout štíhlými prsty přítomných mužů… Roztomilé. Zato krásná kolegyně jen sedí, koktá, civí. A nepomáhají ani skleničky alkoholu, které do sebe freneticky klopí. „Připadám si jako idiot, ne že bych chtěla někoho balit, ale, do háje, copak jsem vzduch?“ rozčiluje se.

Na druhou stranu někdy je lepší být za vzduch než působit jako karikatura. To, co předvádí jiná moje známá, kdykoli se objeví nablízku jakýkoli muž mezi patnáctkou a osmdesátkou, roztomilé zdaleka není.

Spíš naopak. Provinční kráska v halence se spadlým ramenem děj se co děj a pažemi křečovitě přitisknutými k hrudníku, aby podpořila push-up efekt pestrobarevné podprsenky na ňadrech velikosti 2, k tomu o číslo menší obepínající džíny… Navíc se chichotá, zvláštně protahuje slabiky a piští jako pronásledovaná koroptev. Párkrát jsem byla svědkem jejího nepřetržitě trvajícího flirtu a bylo mi stydno. Pomóc, jsem taky žena jako ona?! A myslím, že bylo stydno nejen mně, ale i loveným mužům. Pokud tedy zrovna před tím neseděli tři hodiny u piva.

Jenže nic moc víc jsem k tomu kolegyni říct neuměla, moje vlastní pokusy o flirt totiž neexistují. Byla jsem vždycky spíš taková ta vyjukaná panenka v koutě než kudlanka, která si přejíždí po kusadlech, jakmile ucítí zajímavého samce v blízkosti.

Angelika, Angelina a spol.

Když jsme u těch kudlanek, mezi ženami byla přebornicí ve flirtu třeba Angelika. Uměla se podívat tak, že se pánům rozklepala brada, nikdy se nepitvořila, ani přiblble nechichotala. Svého urozeného bratrance tak dlouho pohrdavě odmítala, až rudnul vzteky, a když se podvolila, vrkal jako čerstvě vylíhnutý holoubek.

Na ušmudlaného básníka šla přes svoji živočišnost a svému prvnímu milenci na rovinu oznámila, že je mladý a krásný, a tudíž ten pravý pro ztrátu panenství. Stylově čisté. A pamatujete elfskou čarodějku Galadriel z Pána prstenů? Dokázala se zahledět zpod řas tak, že šla hlava kolem i naprosto asexuálnímu Frodu Pytlíkovi.

Herečce Angelině Jolie, která se líbí snad všem mužům na světě, stačil na uhranutí vyhlášeného krasavce Brada Pitta jediný společný film. Když jsem viděla na YouTube kratičký záběr, kterak svůdná Angelina mrkne na jakémsi předávání cen na kolem procházejícího Brada, bylo mi jasné, proč se před lety výměna manželek uskutečnila tak snadno a rychle.

V tom pohledu bylo totiž všechno – sklopené a následně doširoka se otevírající zorničky, tajemné pousmání… Po pravdě, já sama nemám podobné typy žen ráda, připomínají mi zlou královnu, která nebohému princi namíchala kouzelný nápoj, aby chudák hodná holka z vesnice (v Bradově případě hollywoodská holka od vedle, bývalá manželka Jennifer Aniston) utřela, přestože jí slíbil lásku až za hrob. Možná je to pozůstatek mého nastavení na ‚mouchy snězte si mě a ty, manželi, laskavě najdi‘, a když se nad tím tak zamýšlím, asi to budu muset přehodnotit. Pokud se člověk chce držet moudra ‚sedávej v koutě, najdou tě‘, musí radši dopředu počítat s tím, že by tam taky mohl prosedět celý život… Ale i mezi muži najdete Angeliny. Takový primář Blažej ze seriálu Nemocnice na kraji městě v podání Josefa Abrháma, to byla třída! Sestřička Ina neměla šanci nepodlehnout. Kdo ví, jak herec ovládá umění flirtu v reálu, ale i v dalším ‚svůdnickém‘ filmu Vrchní, prchni! byl jako flirtující (a zároveň úspěšně svádějící) falešný číšník nepřekonatelný. Zárukou inteligentního mistra flirtu byl i Miloš Kopecký, v rolích i v životě. A herci Jiřímu Langmajerovi prý stačí pousmát se… Těch, kdo flirtují s lehkostí, je mezi lidmi z masa a kostí i knižními nebo filmovými postavami hodně.

Co mají společného, přestože pocházejí z odlišných století, společenských vrstev i profesí, že vědí, jak na to? Nejspíš jakousi kombinaci přirozené inteligence a nepošramoceného sebevědomí. I proto bývají velmi dobří ‚flirtéři‘ šlechtici, všechno dělají s noblesou a elegancí. Tedy i flirt.

Samotných flirtovacích modelů je mnoho. Někdo se v mládí může uflirtovat, ale jakmile ‚uloví‘, přepne se do módu zadaný/zadaná a o krásách druhého pohlaví je ochotný mluvit leda tak s kamarády u vína. Jiný flirtuje pořád, ovšem tak nějak nevinně a bez následků. Hlavně pozor, nikdy si neplést flirtování se sváděním!

„Flirtování jsou nejednoznačné náznaky, zatímco svádění je oproti flirtování velmi jednoznačné. Chceteli flirtovat, vybírejte si k tomu raději veřejné prostory a nesnažte se s protějškem jakkoli sblížit,“ vysvětluje psycholog Tomáš Novák.

Navíc je flirt zdravý. Nevinné koketování chrstne do těla kýble hormonů, které fungují jako interní antidepresiva. „Tato hra má za následek příjemný pocit ze sebe sama, je to jakési pohlazení po duši. A kromě toho dochází i k somatickým změnám, Pavel Dobeš je ve své písničce pěkně ilustruje – družstevním rolníkům rostou křídla dravců. Kromě toho lidé nejsou monogamní a flirt uspokojuje potřebu erotické hry, eventuálně změny takříkajíc v mezích zákona,“ dodává Tomáš Novák.

Jen platí, že zatímco někteří jsou k flirtu uzpůsobeni líp, jiní hůř. Asi jako v atletice. Každý sice máme schopnost běžet, jenže zatímco jedni vyrazí jako Usain Bolt (třeba zmíněná kamarádka mé kolegyně), druzí jsou rádi, že ze sebe vyloudí rychlejší pohyb (to bude přesně můj případ).

Zdroj: únorová Marianne 2016
Autor: Klára Mandausová

Další novinky ze světa módy

Katalog slev

Katalog slev

Lady karta na Facebooku

Mapa slev v Mobilní bance

App Store - QR code

Mobilní banka pro Váš iPhone.

Google play - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Android.

Windows Phone - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Windows Phone 8.