Záhadný ostrov

Rapa Nui, Velikonoční ostrov, je jedním z nejtajemnějších míst planety. Ženám se tu žije nejlépe na světě a všichni místní navíc mají magický supergen.

 

Na Velikonoční ostrov se turisté vracejí stále dokola. Může za to nejen genius loci, ale i tajemné korálky, které dostanete při odjezdu. „Až sem pojedu příště, zakážu jim, aby mi ty korálky dávali.

Vždyť můžu jet na spoustu jiných krásných míst,“ směje se cestovatelka Jana Bürger. Ta navštívila ostrov, který své jméno získal podle objevení na Velikonoce, celkem patnáctkrát.

Náhrdelník z mušlí lovených z moře těsně před úsvitem je symbolem návratu a Rapanujci, domorodí obyvatelé ostrova, věří, že každý, kdo je má na krku, se na ostrov vrátí. „Byla jsem tu víckrát než cestovatel a etnolog Pavel Pavel. Ten ostrov si mě prostě podmanil,“ říká Jana, která sem pořádá zájezdy pro české turisty a zároveň založila nadaci na podporu rapanujské kultury. Za ty roky má navíc na ostrově i rodinnou vazbu, její šestadvacetiletá dcera Nicole se totiž zamilovala do Rapanujce. Když jí bylo osmnáct, vydala se na ostrov společně s mámou, tehdy ale prý byla z cílové stanice otrávená. „Myslela jsem si, že mi budou chybět bary a diskotéky, prostě všechno to, co osmnáctiletý člověk potřebuje k životu. Ostrov mě ale nakonec okouzlil i bez toho,“ říká Nicole Bürger.

Víme, že nic nevíme

Turisté se shodují, že na Velikonočním ostrově panuje mimořádně přívětivá atmosféra. „Může za to nejen příroda a magické sochy rozeseté po celé oblasti, ale i lidé. Jsou velmi přívětiví a krásní,“ dodává Nicole. Spisovatel a záhadolog Erich von Däniken o Rapanujcích tvrdí, že mají supergen. Jsou totiž velmi pohlední a všestranně talentovaní. Rodiče u svých dětí rozvíjejí nejen hudební talent, ale i intelektuální potenciál – taková kalokagathia, řecké pojetí ideálu duše a těla, v praxi.

O ostrově se říká, že je jednou z největších světových záhad. „Někdy tvrdím, že jedinou jistotou, kterou máme, je, že ostrov existuje. Je mimořádný. Pravidelně jezdím na archeologické kongresy a vždy tam nějaký archeolog popře všechno to, co někdo předešlý objevil. Co byla pravda, už zase neplatí. A týče se to i toho, jak se na ostrově pohybovaly slavné sochy. Teorie českého inženýra Pavla Pavla, který sochy ‚rozchodil‘ pomocí lan, je prý také lichá,“ říká cestovatelka Jana Bürger.

Dlouhé noci rapanujských žen

Ještě na začátku šestnáctého století žilo na ostrově deset tisíc lidí, z původního obyvatelstva jich ale v osmnáctém století zbylo pouhých sto deset! Rapanujci se proto několik posledních generací snaží o zachování rodu, takže mívají až deset dětí. A na své snažení a původ jsou neskutečně hrdí.

„S místními ženami jsme jednou probíraly téma svateb, zajímalo mě, jestli by nechtěly bohatého manžela, třeba z Francie. Prý vůbec! Raději budou chodit s chudým Rapanujcem než s bohatým cizincem.

Motivace penězi pro ně není zajímavá, vlastně ji ani nechápou. Cení se tam spíš krása,“ říká Nicole.

Ostatně když poznáte rapanujský pohled na ženy, nemůžete se jim příliš divit. Ženy jsou prý na světě hlavně od toho, aby rodily děti a tancovaly. Muži na rovinu tvrdí, že nechtějí, aby byly jejich ženy v noci unavené. Sex a intimita jsou pro ně klíčové, i proto se snaží zastat co nejvíc práce.

A navíc zdejší muži vypadají jako ti nejkrásnější hollywoodští herci! Místní mají skutečně osobitý pohled na život. „Když jsme několik Rapanujců pozvali na návštěvu České republiky, občas dostali nějaký pěkný dárek, ale hned ho někde zapomněli. Není to neúcta, jen nemají potřebu hromadit věci,“ vypráví Jana Bürger. Ta se snaží, aby chtělo krásy ostrova objevit co nejvíce turistů. „Když byli Rapanujci v Česku, ponoukali mě, abych říkala, že je to na Velikonočním ostrově hnusné. Mysleli to jako nadsázku, ale celkem dobře to ilustruje jejich vztah k cestovnímu ruchu. K turistům se snaží chovat srdečně, ale zároveň jsou rádi, když mohou mít ostrov pro sebe,“ říká Jana. „Rodiny tu žijí pospolu a třeba babičky mívají poslední slovo. Lidé tu k těm, ‚kdo viděli slunce dřív než já‘, mají velkou úctu,“ vysvětluje Jana.

Vyměním biokvalitu za konzervu

Pro ostrovany je také typická skromnost. „Nechápou náš hon za penězi, úspěchem, kariérou. Ale neznamená to, že jsou líní. Jen by nikdy nedělali práci, která je nebaví, nebudou něco dělat jen pro peníze. Pracují, jen když potřebují. Nejsou majetničtí. Věci berou jako momentální zpestření, ale nemají potřebu je hromadit. I když i tady už má dnes každý chytrý telefon a iPad,“ říká Jana Bürger. Pokrok zkrátka nelze zastavit ani tady, na nejodlehlejším místě na zemi. A tak se tu po večerech z malých teras valí modré světlo televizních obrazovek a lidé neskrývají nadšení, když od Chilanů získají konzervy výměnou za čerstvé ryby v biokvalitě, které tu jsou běžný standard.

Život v pupku světa

Když se místních zeptáte, co je jejich povolání, dost často odpoví užít si ostrov. Právě užívání si a všelijaké slavnosti patří k ostrovnímu koloritu. Místní přímo milují sportovní hry, surf, taneční festivaly, fotbalové zápasy, velkolepé svatby, křty… Zkrátka oslavy života, ideálně každý den! Aby ne, když další název ostrova, Te Pito O Te Henua, v překladu znamená pupek světa. Ten se ostatně na ostrově opravdu nachází, jde o magnetický kámen, který podle geologů nepochází z ostrova, místní k němu chodí načerpat energii.

Samotný název Rapa Nui pak v překladu znamená velký ostrov, ne však rozlohou, ale významově. Ostrov má totiž rozlohu přibližně sto šedesát kilometrů čtverečních, to ale neznamená, že se tady budete nudit. „Je tu pořád co objevovat. Moje známá žije na ostrově deset let a říká, že ho za tu dobu ještě celý nezná.“ Zdaleka nejde jen o tajemné sochy, ale i o skryté jeskyně nebo třeba malebná sopečná políčka z lávy, na kterých se pěstují banány.

Na Velikonoční ostrov se zkrátka budete chtít vrátit i bez kouzelných korálků.

Zdroj: dubnová Marianne 2017
Autor: Kristýna Mazánková

Další novinky ze světa módy

Katalog slev

Katalog slev

Lady karta na Facebooku

Mapa slev v Mobilní bance

App Store - QR code

Mobilní banka pro Váš iPhone.

Google play - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Android.

Windows Phone - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Windows Phone 8.