Za romantikou do Jižního Tyrolska

Ať už jste čerstvě zamilovaní, nebo jen potřebujete dát svému vztahu nový impulz, mám pro vás zaručený tip na místo, kde svou lásku posunete na vyšší level. Ale nikomu to neříkejte…

 

Nevím, jak vy, ale já jezdím nejraději do rodinných hotelů, v nichž se odráží duše majitelů a kde se cítím aspoň na chvíli jako součást jejich klanu. Jaký rozdíl oproti nadnárodním řetězcům! V Hiltonu by mě těžko pustili do kuchyně, abych tam špiónila recept na ten nejbáječnější štrúdl na světě. Taky by mě neobsluhoval manažer, který jako by si odskočil z britského seriálu Hotýlek, a už vůbec bych se nedozvěděla pikantnosti ze soukromí majitele tak, jako se mi to poštěstilo v hotelu Turm v jihotyrolském Völsu am Schlern. Tenhle hotýlek má přízvisko romantický, a jestli se toho dožiju, chci tu oslavit stříbrnou i zlatou svatbu. A myslím, že podobné plány tu nemám sama.

Láska z hor

Majitelé hotelu jsou úžasní a milí manželé, taková chodící reklama na štěstí. Samosebou mě zajímalo, jak se dali dohromady a jaký je jejich recept na spokojený vztah. Jejich příběh jako by byl vystřižený ze slaďáku Ingy Lindström nebo Rosamunde Pilcher: vysokoškolská studentka matematiky Katharina si šla před dvanácti lety přivydělat na brigádu do kuchyně hotelu Turm. Zamilovala se do o dvaadvacet let staršího majitele Stefana Pramstrahlera, příslušníka třetí generace vlastnící tento hotel. „Rodiče nebyli z našeho věkového rozdílu zrovna nadšení, ale uklidnilo je, že aspoň nebudu nikdy o hladu, protože Stefan skvěle vaří,“ vypráví Kathi. Pravděpodobně nejbohatší místní starý mládenec měl nápadnic přehršel, sličná matematička mu však učarovala. Nedal jí ale nic zadarmo. Hned zkraje ji upozornil, že život s ním nebude procházka růžovým sadem. „Řekl mi, abych si uvědomila dvě věci: za prvé, že není romantický, že toto slovo se vztahuje jen k hotelu. A že nesmím žárlit, protože sem jezdí plno žen,“ směje se Kathi a mně nezbývá než ocenit Stephanův smysl pro humor. Během jedenácti let se manželům narodily čtyři děti a já si říkám, kolik dětí bylo v těchto prostorách asi počato – nejčastějšími hosty jsou zde totiž páry, které tu prožijí snovou dovolenou v období zamilovanosti, pak svatbu a líbánky. „Za pár měsíců nám posílají fotky svých potomků,“ vypráví Kathi. Já jsem ale přijela za jiným účelem, že. Zprostředkovat vám, co všechno se dá v obci Völs am Schlern a jejím okolí dělat.

Pro sportovce i lenochy

V tomto kouzelném koutě Dolomit se nachází přírodní park Schlern s jezerem Völser Weiher a největší evropská horská louka Seiser Alm. Můžete tady šplhat po skalách, jezdit na horských kolech nebo na koni, létat na rogalu, hrát golf, sbírat houby, koupat se v jezerech a chodit na túry po horách a hradech.

Já jsem stihla dvě poslední aktivity a řeknu vám, takhle frustrovaná jsem už dlouho nebyla. Zjistila jsem, že vůbec nejsem v kondici. Do kopce mě předbíhali i důchodci! Jedna místní bělovlasá čiperka s manželem chodila po stejných trasách jako já a vždycky byli v cíli dřív. Dolomity zkrátka nejsou Krkonoše, měli víc natrénováno.

Grüß Gott!

I když jsme v Itálii, hovoří se tu hlavně německy, což by mohlo člověka neznalého historických reálií poněkud zmást. Jižní Tyrolsko ale bývalo součástí rakousko-uherské monarchie a teprve v roce 1919 bylo připojeno k Itálii. Proto vás budou místní zdravit německým Grüß Gott (tedy Pozdrav Pán Bůh.) V původním významu to znamenalo, ne že zdravíte Boha, ale že dotyčnému přejete požehnání od Boha. Babí léto uprostřed ráje.

Místní lidé jsou velmi přátelští k cizincům, většina z nich žije z turistického průmyslu již několikátou generaci. Jsou hrdí na to, že žijí v Dolomitech, které patří do světového dědictví UNESCO, a kromě dechberoucí přírody se s vámi rádi podělí i o lahodné sýry, vynikající víno nebo místní specialitu – jihotyrolský špek (který ale nemá s tím naším nic společného, je to uzená a vzduchem dlouho sušená šunka). Lákadel je tedy nespočet, a pokud jste zatím přes Dolomity jen projížděli na cestě k moři, určitě to napravte. Babí léto tady bude překrásné. Třeba se potkáme u jezera Völser Weiher, kde bych ráda chytala poslední sluneční paprsky, než přijde dlouhá zima.

Tudy kráčely dějiny

Historie hotelu Turm sahá až do 13. století. Budova sloužila v průběhu let jako fara, soudní dvůr, obecní šatlava i zájezdní hostinec. Už třetí generaci vlastní hotel rodina Pramstrahlerů. Otec současného majitele Stefana Karl Pramstrahler zde vybudoval úctyhodnou uměleckou sbírku čítající na dva tisíce obrazů, akvarelů a litografií. Na každém kroku zde uvidíte originály od neznámých, ale i slavných autorů, jako jsou Pablo Picasso, Salvador Dalí, Giorgio di Chirico nebo Oskar Kokoschka (fotografie najdete na následující straně). Stefan a Kathi Pramstrahlerovi provozují také vinici a pravidelně pořádají degustace vína a sezonního jídla na svém statku Grottnerhof. Je to nezapomenutelný kulinární zážitek!

Zdroj: zářijová Marianne 2017
Autor: Monika Mundranincová

Další novinky ze světa módy

Katalog slev

Katalog slev

Lady karta na Facebooku

Mapa slev v Mobilní bance

App Store - QR code

Mobilní banka pro Váš iPhone.

Google play - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Android.

Windows Phone - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Windows Phone 8.