Víkend plný zámků

Připadá vám, že bez návštěvy hradu nebo zámku se neobejde žádný pořádný výlet? Vypravte se do východočeského Rychnovska a Náchodska. Jak moc je v tomto regionu krásně, dobře věděla šlechta, která tu stavěla jedno sídlo vedle druhého, bez ohledu na to, že si všichni téměř viděli do oken. Můžete tu proto objet třeba i osm zámků za jediný víkend!

Fotogenické Opočno

Tenhle zámek si možná budete pamatovat z hodin dějepisu, zdejší nádvoří s arkádami je přímo učebnicovou ukázkou renesance, neskutečně fotogenická je ale i vyhlídka na rozlehlý park. Už přístup k zámku dlážděnou ulicí navodí ‚urozenou‘ atmosféru, velkým lákadlem je i zdejší sbírka obrazů, ve které najdete třeba slavný obraz Hieronyma Bosche Dvanáctiletý Ježíš v chrámu. Ten byl dlouho považovaný za ztracený, poslední výzkumy však bohužel ukazují, že nejde o originál, ale o kopii. Na Opočně najdete také sbírku zbraní, kromě pušek se tu vystavuje třeba i orientální zbroj.

Rychnov pro pokročilé

Na tenhle zámek si vezměte dobré boty, patří k němu totiž i kostel Nejsvětější trojice, Zvonice a Jízdárna. Sídlo patřící rodu Kolowratů je jednou z největších a nejkrásnějších barokních staveb v Čechách, a pokud patříte mezi milovníky výtvarného umění, jste na správném místě. Zdejší rozsáhlá sbírka zahrnuje skvosty českého i zahraničního malířství od poloviny patnáctého století, nechybí tu třeba dílo slavného barokního mistra Karla Škréty nebo rudolfinského malíře Hanse von Aachena. Zámek ale není pouhým muzeem, přes rok se tu konají výstavy, jarmarky, trhy i další akce.

Pohádkové Častolovice

Zámek noblesní hraběnky Diany Phipps Sternbergové baví malé i velké. Majitelka se příkladně se stará nejen o budovy, ale i o zámecký park s jezírkem a zdejší atmosféra je bez přehánění pohádková. Vyhlášené jsou nejen originální interiéry, ale i hraběnčiny rododendrony, azalky a taky jedinečná sbírka růží. Častolovice jsou pravidelným cílem výletů nejen kvůli zámku samotnému, ale i díky zdejší minizoo. Lamy, pávi, králíci, morčata, kozy, poníci, oslíci, ovečky, to všechno se tu dá pomuchlat nebo nakrmit. A na závěr jeden tip – určitě si tu v obchůdku se suvenýry kupte Cestu, paměti Dianiny matky Cecilie Sternbergové. Jde o překvapivě otevřený a hlavně neskutečně zábavný popis života české a zahraniční šlechty ve 20. století.

Kostelec bez vepřů

Do nádherného empírového zámku v Kostelci nad Orlicí se po roce 1948 nastěhovali vepři, rodinu Kinských tak čekala v devadesátých letech rekonstrukce ‚z gruntu‘, památka byla pro veřejnost znovu otevřena až v roce 2012. Nakonec se povedlo, zámek je tak romantický a útulný, až si při prohlídce možná budete říkat, že byste v něm nejradši zůstali bydlet, klidně i jako komorná nebo zahradník. Procházka po zámeckém parku dokonale uklidní, na jaře tu kvete neskutečné množství bledulí. Mimochodem, zdejší park patří k nejcennějším v regionu, roste tu totiž mnoho vzácných rostlin a výjimečné je i zdejší ptactvo. Až tu budete, určitě se nezapomeňte stavit na něco dobrého v malebné Toniově zámecké kavárně a restauraci, je to skvělá tečka za výletem.

Nebeský Náchod

Říká se, že na zámek v Náchodě vede schodů jako do nebe. Z náměstí jich musíte vyšlapat na tři stovky. A jestli budete chtít vidět město a jeho okolí z ještě větší výšky, připočítejte k nim dalších sto čtyřicet schodů do věže. Obojí ale stojí za to. Stejně jako prohlídka zámku. Můžete si vybrat ze tří okruhů, první okruh Piccolominská expozice připomíná období 17. a 18 století, kdy zámek patřil italskému rodu Piccolominů.

V rámci druhého okruhu můžete obdivovat mimo jiné malované dřevěné stropy a nádherné tapiserie, visí tu i vzácné obrazy, mimo jiné od Adolfa Kosárka. Třetí okruh patří klasicismu, empíru a biedermeieru. A když se po prohlídce unavení posadíte na lavičku na nádvoří, budou okolo vás poletovat holubi a v zámeckém příkopě uvidíte další zdejší specialitu, dva medvědy.

Krvavé Doudleby

Chtělo by se říct, že občas není v tomto kraji pro šlechtice kam šlápnout. Doudleby nad Orlicí jsou totiž v těsném sousedství Kostelce nad Orlicí a ten zas leží hned vedle Častolovic. I s velkou konkurencí za humny ale mají Doudleby na co lákat. Na první pohled zaujme vzácná sgrafitová výzdoba, k popularitě zámku přispěl i režisér Juraj Jakubisko, který tu natáčel svůj filmový epos Bathory podle slavného ‚krvavého‘ románu Čachtická paní. Sídlo rodu Bubnů z Litic tu stojí už od roku 1588 a zajímavé je, že nikdy žádné jiné rodině nepatřilo (až na éru komunismu, kdy patřilo nikomu a všem). Toto dílo italských renesančních mistrů sloužilo nejdřív jako letní sídlo a pak lovecký zámeček, dnes tu můžete obdivovat zajímavé interiéry s mnoha dochovanými historickými díly, například interiérovými freskami.

Strašidelný Potštejn

V Potštejně mají kromě zámku i zříceninu hradu, obojí se dočkalo literární slávy díky pokladem posedlému hraběti Chamaré a románu Aloise Jiráska Poklad. Po pětačtyřicátém padl barokní zámek do rukou státu a začali se tu školit odboráři, pak zámek chátral, až v roce 2004 koupili místo manželé Nováčkovi a pustili se do rozsáhlých oprav. Za vidění určitě stojí zdejší portrétní galerie bývalých urozených majitelů, zdejší specialitou jsou ale především hrané a noční prohlídky. Některé jsou pěkně strašidelné a děti jsou z nich úplně nadšené.

Stylové Nové Město

Zámek Nové Město nad Metují fascinoval už v roce 1908, kdy ho za 2,35 milionu rakouských korun koupil majitel textilky Josef Bartoň, pradědeček dnešního vlastníka. Jen pro představu – auto Laurin a Klement tehdy stálo 3 600 rakouských korun. Bartoňové ale své peníze neinvestovali jen do svého pohodlí, byli i slavnými mecenáši – i proto získali poslední český šlechtický titul, v roce 1912 jim ho udělil císař František Josef I. Navíc měla rodina vytříbený vkus, přestavbu zámku svěřila slavným architektům Dušanu Jurkovičovi a Pavlu Janákovi, i na výzdobě ve stylu art deco, kubismu, secese a funkcionalismu se podíleli přední čeští umělci. Za zmínku stojí unikátní secesní kuchyně nebo ložnice, ve které přespal prezident Masaryk. V jednom ze tří apartmá se dnes můžete ubytovat i vy.

Zdroj: květnová Marianne 2016
Autor: Klára Mandausová

Další novinky ze světa módy

Katalog slev

Katalog slev

Lady karta na Facebooku

Mapa slev v Mobilní bance

App Store - QR code

Mobilní banka pro Váš iPhone.

Google play - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Android.

Windows Phone - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Windows Phone 8.