Šperk na celý život

Zásnubní a snubní prsteny jsou šperky, které byste měla milovat – nejen proto, že vyjadřují vaši lásku k partnerovi, ale i proto, že je budete nosit každý den. I kvůli tomu je dobré poohlédnout se u šperkařů po prstenu na míru.

Když jsem se potkala se šperkařkou Danou Bezděkovou, vyprávěla mi, že ji momentálně nejvíc baví zakázka na snubní prsteny z bílého zlata, které jsou inspirované kroužkem na klíče. „Je to zdánlivě obyčejný předmět, přenesením do ušlechtilého materiálu ale získává podobu luxusního nadčasového šperku. Ta proměna mě hodně baví.“ Její zkušenost dokonale potvrzuje, jak moc se v posledních letech posunul přístup k tomuto šperku.

U snubních prstenů dnes neexistují asi žádná pravidla.

Sice stále kolují určité pověry, třeba že perly znamenají slzy, ale je jen na vás, jestli jim věříte, nebo zda se perlám prostě jen pro jistotu vyhnete.

Neměnnou klasikou zůstává snad jen briliant. Nejen proto, že odkazuje k pevnosti vztahu, ale má i své praktické kouzlo – jde přece jen o nejpevnější kámen a každodenní nošení na něm nezanechává následky, stačí ho pravidelně leštit.

Nový přístup

Až budete zvažovat, jak by měl váš snubní prsten vypadat, nezapomeňte, že design je lépe volit nadčasový, navíc myslete na to, že snubák budete kombinovat s jinými šperky. Prsteny také čeká v ideálním případě dlouhý život, proto by měly být odolnější a jednoduše udržovatelné.

Přístup k těmto šperkům se ale mění i v jiném ohledu – zatímco dříve byl snubní prsten pro muže i ženu stejný a lišil se jen velikostí, dnes dávají páry přednost individualizovaným variantám.

„Muži většinou ještě nikdy prsten na ruce neměli, takže u nich bývá častý hlavně požadavek, aby byl co nejlehčí a nejjednodušší, prostě aby jim co nejméně vadil. Pro pánskou variantu se nám proto osvědčil titan – je tmavší a techničtější než jiné kovy, navíc je lehký,“ tvrdí Viktorie Beldová z Belda Factory.

Hledání příběhu

Podobných požadavků si všímá i Daniel Pošta, který společně se Zdeňkem Vackem tvoří pod značkou Zorya: „Muži by měli prsten nejraději úplně neviditelný, naopak ženy chtějí velký blyštivý kámen,“ popisuje se smíchem.

Snubní prsteny v Zorye nejčastěji vymýšlejí na míru pro konkrétní pár. „Na začátku hledáme nějaký specifický příběh typický pro danou dvojici, který pak do šperku zakomponujeme. Zajímá nás, jak se seznámili, co spolu prožili… Podobné detaily se pak snažíme do prstenu promítnout,“ říká Daniel Pošta.

V Zorye momentálně pracují také na jedné skutečné specialitě.

„Společně s Klárou Šumovou a Dirkem Wrightem jsme vytvořili několik variant minimalistických prstenů, které se dají vrstvit hlavní dekor kolekce,“ vypráví.

A jak vypadá jeho tvorba na zakázku? „Při volbě barvy zlata či kamene se vždycky řídím pocitem z konkrétního zákazníka. Všímám si, jak se obléká, jakou má barvu vlasů a očí,“ říká Hanuš Lamr a zmiňuje pověru o tom, že by si zlatník nikdy neměl svůj vlastní prsten navrhovat sám. „Já jsem to ale porušil.“

Nejsem žádná kopírka!

Osobitý přístup k výrobě má i šperkař Michal Kadaník. „Snažím se, aby šperk byl rovnocenným partnerem, aby ženu či pár doplňoval a sděloval nějakou hlubší myšlenku. Vyrábím prsteny, které jsou krásné hlavně proto, že se nepřekřikují s majitelkou, což se u šperků bohužel často stává,“ míní. S Michalem Kadaníkem řešíme i otázku trendů. Všímá si jich, ale neřídí se jimi. „Mnoho zlatníků přizpůsobuje svou tvorbu trendům, které určují Cartier nebo Tiffany, to ale u mě nenajdete. Zásnubní a snubní prsteny jsou symbolem něčeho velkého a posvátného, bez příběhu jsou tyhle šperky jen kouskem cenného kovu.“

Zásnubní, snubní, za dítě…

Pokud plánujete prsten na míru, počítejte s tím, že se šperkařem je dobré sejít se už dva až tři měsíce před svatbou. „Během úvodní schůzky se snažím o snoubencích co nejvíc zjistit, pak vytvořím dva až tři návrhy, z nichž si snoubenci mohou vybrat,“ popisuje praxi Dana Bezděková. „Snubní prsteny jsou často takovým vyústěním našeho vztahu se zákazníkem – nejdřív muž koupí slečně první dárek, pak další a další, potom přijde zásnubní prsten a nakonec snubáky. A pak jedeme společně dál, přijdou třeba dárky za děti…“ říká Viktorie Beldová.

Když si necháte vyrobit prsteny na míru, máte jistotu, že jsou jediné na světě. Ale pořád jde jen o symbol. Lásku a věrnost si musíte zajistit sami.

Zajímavou novinkou jsou prsteny od Zorya, které se dají různě vrstvit. Můžete tak mít památku na zásnuby, svatbu, děti, ale třeba i rozvod.

Proč levý prsteníček?

Zvyk nosit snubní prsten na levém prsteníčku sahá až do starověkého Říma. Lidé tehdy věřili, že žíla procházející levým prsteníčkem vede až k srdci, a říkali jí žíla lásky, někdy se uvádí také žíla věrnosti. Míra rozvodovosti řadí žílu věrnosti mezi jasné pověry, na druhou stranu je snubní prsten na levém prsteníčku alespoň dobré rozlišovací znamení…

Zdroj: červnová Marianne 2016
Autor: Kristýna Mazánková

Další novinky ze světa módy

Katalog slev

Katalog slev

Lady karta na Facebooku

Mapa slev v Mobilní bance

App Store - QR code

Mobilní banka pro Váš iPhone.

Google play - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Android.

Windows Phone - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Windows Phone 8.