Paříž na Letné

Zahradní architekt Michal Nováček strávil několik let ve Francii a na jeho bytu je to znát na první pohled. Miluje eklektický přístup a svébytnou eleganci.

Když někdo přijde k vám domů, měl by hned poznat, co máte rádi. Jinak je to nuda. Já sám miluju kombinaci asijských dekorací s francouzským stylem,“ vypráví zahradní architekt Michal Nováček, majitel útulného 2 + 1 na pražské Letné. „Líbí se mi hlavně nedokonalé věci s patinou. Moc mě baví pařížské obouchané byty, omšelé malby na stěnách v kombinaci s ultramoderním designem a technologiemi,“ popisuje Michal. A tak v jeho bytu najdete perské koberce a spoustu polštářů, a to i těch odvážnějších, s dekorem leoparda.

Luxus vs. blešák

Při prohlídce bytu mě zaujme všudypřítomnost japonského porcelánu, narazíte na něj v obýváku i na stěně nad kuchyňskou linkou. „Jako teenager jsem prováděl na zámku, v expozici byly mimo jiné japonské malované vázy z porcelánu. Nic jsem o nich tehdy nevěděl, jen se mi strašně líbily,“ vzpomíná architekt. „O pár let později jsem odjel do Mexika, kde jsem objevil talíře s podobně pestrým vzorem. Hned jsem si je musel koupit a domů jsem pak letěl s balíkem na klíně, cesta trvala čtrnáct hodin. Tahle příhoda odstartovala mou sběratelskou vášeň.“

Kromě slabosti pro porcelán je znát i Michalovo nadšení pro výtvarné umění, byt zdobí spousta obrazů, pokrývají jednu celou stěnu obývacího pokoje a najdete je i v ložnici. „Můj soused Michael Třeštík, známý sběratel umění, tvrdí, že by si nikdy nekoupil sedačku za půl milionu, ale obraz ano. Mám to stejně jako on. Můžete mít doma obyčejný stůl i obyčejnou sedačku, ale jakmile si k nim pořídíte pěkný obraz, byt to povznese.“

Květina pro jezevčíka

Když se Michal Nováček před dvěma lety do letenského bytu nastěhoval, první věc, kterou zvelebil, byla malá zahrada ve vnitrobloku. „Díky tomu ožil celý dům, všichni najednou začali chodit i do zahrady. Jakmile je dobré počasí, pořádáme venkovní večeře a scházíme se na pokec,“ vypráví nadšeně Michal. Jeho zahradnický počin rozhýbal obyvatele okolních dvorků, kteří se dnes snaží vytvářet ze zarostlých městských džunglí ukrytých na letenských dvorech nové prostory. „Místa, kde žiju, umím celkem rychle zabydlovat. Platí to pro zahradu i interiér. Třeba tady v bytě jsem se cítil jako doma už za dva dny! Můžou za to hlavně kousky, které se mnou celý život cestují z místa na místo, třeba ševcovský verpánek po dědečkovi, klec z pařížského blešího trhu nebo můj oblíbený obraz z dětství.“ Právě obrazy a osobní věci jsou v interiéru naprosto zásadní, to ony dělají z bytu domov.

Čestným obyvatelem je i jezevčice Miluška. Ta má svůj jídelní koutek, granule jí zásadně z porcelánu a vedle misek na jídlo má vázu s čerstvou květinou. Prostě Paříž na Letné!

Zdroj: lednová Marianne 2018
Autor: Kristýna Mazánková

Další novinky ze světa módy

Katalog slev

Katalog slev

Lady karta na Facebooku

Mapa slev v Mobilní bance

App Store - QR code

Mobilní banka pro Váš iPhone.

Google play - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Android.

Windows Phone - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Windows Phone 8.