Nová večírková pravidla

Dress code je mrtev, ať žije dress code! Jak se oblékat v době, kdy tenisky k obleku nebo rozpuštěné vlasy k velké večerní dávno nejsou faux pas?

Naštěstí se mi nikdy nestalo, že by mě z nějaké akce kvůli šatům vykázali, zato už se mi párkrát přihodilo, že jsem se cítila jako blbec. Třeba když jsem na večerní lounge jedné šperkařské značky do pětihvězdičkového hotelu suverénně vyrazila v trendy motorkářských botách, protože se mi zdálo, že to v kombinaci se šaty vypadá cool. Nevypadalo.

„Oblečení je něco jako peří u ptactva. Vrabec se cítí dobře mezi vrabci, zato sýkorky ho vypudí z hejna. Představivost a jistý typ očekávaní nás uklidní, když v právnické kanceláři potkáme odborníka, který vypadá jako právník. Jsme klidnější, když náš lékař vypadá jako lékař,“ říká na toto téma Daniel Šmíd, odborník na etiketu a oblékání.

Black tie vs. czech tie

„Nejvtipnější byla jedna fotka v bulváru, na které byl na zahájení Designbloku zachycen jeden designér ve flanelové košili a vedle něj krásný Ital v black tie. Jmenovalo se to black tie a czech tie. Trefné. Bohužel pro spoustu lidí v Česku je dodržování dress codu omezováním jejich osobní svobody. Přitom je to spíš naopak. Člověk se přece cítí nesvobodně na akci, kde je špatně oblečen,“ říká Jana Zielinski, šéfka Designbloku. Na tuhle historku si vzpomenu vždycky, když nevím, co si mám vzít na sebe - a raději si obleču něco lepšího. Přestože na společenské akce chodím poměrně často, před zrcadlem občas tápu. Co si vzít na předávání cen za design?

A v čem vyrazit na večírek kosmetické značky? A co ta vernisáž na malém městě? Mou univerzální odpovědí jsou malé černé. Jenže pokaždé trochu jinak. Na designovou akci zvolím asymetrické šaty od tuzemské návrhářky a doplním je výraznými geometrickými šperky.

Na kosmetický večírek volím malé černé méně nápadného střihu, nazuji k nim lodičky a přidám červenou rtěnku.

A na vernisáž v malém městě si raději odpustím podpatky.

I proto jsou malé černé tím nejdůležitějším a nejhojněji zastoupeným kusem v mém šatníku. Je to moje oblíbená uniforma, jejíž vyznění hodně záleží na doplňcích - s teniskami působí ležérněji, takže v kanceláři nevypadají nijak nepatřičně, s malým psaníčkem a lodičkami v nich vyrazím třeba do divadla.

Svoboda, nebo buranství?

Má ale dnes vůbec smysl dress code tolik řešit? Když i superstar Julia Roberts klidně vyrazí na červený koberec bosa a český režisér Robert Sedláček si nechá připnout státní vyznamenání na flísovou mikinu? Jde o nedbalost a buranství, nebo spíše o indicie, že pro oděv na společenské události už vlastně žádná pravidla neexistují a dress code je zastaralý manuál?

„Neočekávám, že dress code přestane platit. A myslím si, že konkrétně v Česku se lidé brzy naučí oblékat na vyšší úrovni. Alespoň tento trend hodně vnímám u mladých lidí,“ říká Daniel Šmíd s tím, že porušováním doporučení vznikají nepříjemné situace. Pravidla jsou tu právě proto, aby vše fungovalo lépe. „Osobně se snažím být vždy o malý stupínek lépe oblečený než ostatní, jsem díky tomu zapamatovatelný.

Oděvem na mírně lepší úrovni dáváte najevo svoji úctu k ostatním.

Protože my sami jsme tvůrci krajiny.

To, jak vypadáme, výrazně ovlivňuje dojem z daného místa. Je rozdíl, zda budete doma pobíhat před partnerem v teplácích, nebo budete mít na sobě skvěle padnoucí pohodlné kalhoty,“ dodává Daniel Šmíd.

Pojmy a dojmy

I když jsou občas slyšet puristé, kteří ctí dress code tak, jak fungoval před sto lety, určitě je dnes namístě trochu přehodnotit situaci. Jenže výsledkem pak může být trochu zmatek v pojmech.

Proto jsem se zeptala, jak postupovat, když člověk tápe.

„Čím formálnější je dress code, tím je to vlastně jednodušší. Například doporučení pro black tie jsou jasně dána, a tím pádem v nich nelze moc chybovat. Jasně, může se stát, že z nějakých důvodů chybí muži nebo ženě určitá součást doporučeného oděvu, a tím vznikne chyba.

Mnohem častěji je ale vidět špatné vyložení předpisu z neznalosti, například smart casual je pro většinu žen i mužů velkou neznámou,“ říká Daniel Šmíd.

Pro inspiraci je dobré využít třeba Instagram a podívat se třeba na to, co nosí módní ikony jako Alexa Chung. Určitě platí, že dress code dnes dovoluje víc zábavy a je méně restriktivní než dřív.

A když si nejste jistí, co se k dané příležitosti hodí, držte se jednoduchosti a starých dobrých pravidel.

Módní navigace

Dress code: semi-formal
Kam: tisková konference
Co na sebe: Jde o poloformální oděv, např. top nebo halenka se sukní nebo kalhotami doplněné separátním sakem. Vhodné jsou boty na podpatku, místo lodiček ale vsaďte na originální barvu nebo zajímavý podpatek.

Dress code: smart casual
Kam: firemní večírek
Co na sebe: LBD neboli malé černé šaty. Platí jednoduché pravidlo: čím jednodušší silueta, tím lepší materiál.

Dress code: cocktail
Kam: vernisáž, otevření nového butiku, udílení literární ceny
Co na sebe: Smokingové sako. Podle příležitosti ho lze kombinovat s elegantními kalhotami nebo s džínami v boyfriend stylu. Pánský styl se dá zjemnit výraznějšími doplňky, například originálním psaníčkem nebo výraznými šperky.

Dress code: black tie
Kam: vrcholné společenské akce jako plesy
Co na sebe: Dlouhé večerní šaty. Barva a styl by měly souznít s vaší osobností a vkusem.

Vy & dress code

Zeptali jsme se žen, které často navštěvují společenské události, jestli jim dress code pomáhá, nebo je spíše svazuje.

Anna Rusnak, manažerka značky Roberto Coin (41):

„Dress codem respektujeme své okolí, a proto se ho snažím dodržovat. V práci musím reprezentovat značku, oblékám se tedy elegantně. Dress codem se nám hostitel snaží naznačit vhodný oděv na danou příležitost, ale bohužel u některých lidí je jeho interpretace až moc volná.“

Ina T., módní blogerka (30):

„Díky dress codu jsou pro mě přípravy na akce jednoznačně jednodušší. Vím, že nemůžu výběrem šlápnout vedle, mám přece jasné informace! A nejvíc mě baví oblékat se na cocktail!“

Jana Zielinski, ředitelka Designbloku (41):

„Mám ráda tematické dress cody, používáme je na Cenách Czech Grand Design - třeba Japonsko, glamour, opera atd. Je to hravé, ale elegantní. Někdy se stane, že musím být celý den v práci a večer mám vyrazit na nějakou společenskou akci, v takovém případě si vezmu šaty a tenisky, které pak vyměním za večerní boty. A do velké kabelky schovám psaníčko.“

Lucie Pavlásková, PR manažerka (39):

„Většinou docela řeším, co si na konkrétní akce obleču. Mám v šatníku hned několik věcí, ve kterých se cítím dobře v práci i při méně formální společenské akci. V celém pracovním outfitu bych z kanceláře na večerní společenskou akci asi nešla, spíš bych jeden univerzální „celodenní“ kousek doplnila jinou částí oblečení. V mém šatníku je podobným kusem třeba černá kožená sukně a bundička, tělové a černé úzké lycrové triko s dlouhými rukávy od Denisy Nové. Přes den je nosím s teniskami, večer k nim obuju boty na podpatku a pokaždé to vypadá hezky a adekvátně. Poslouchám intuici, v čem se asi budu cítit ten daný den dobře.“

Šperky a výjimečné příležitosti

O tom, jak s oděvem kombinovat výrazné šperky, ví vše Anna Rusnak, manažerka klenotnické značky Roberto Coin.

Existují nějaká pravidla, jak nosit šperky na různé společenské akce?
Platí, že prsteny a náramky vždycky lépe vyniknou na upravených rukou. Jinak se pravidla nošení šperků uvolňují a můžeme si dovolit experimentovat a nebát se kombinovat různé druhy zlata i kolekcí.

Jakou největší chybu dělají ženy při výběru šperků?
Dříve jsem zastávala názor, že větší množství diamantů se hodí spíše na večer, ale nyní vidím, že nejdůležitější je, aby se nositelka cítila dobře.

Existuje nějaký univerzální šperk pro každou příležitost?
Podle mě jsou diamantové solitér náušnice věčná klasika. Můžete je vzít kdykoli a kamkoli. Mojí láskou jsou diamantové náušnice z kolekce Cento, jejichž speciální stofazetový brus umí rozzářit.

Zdroj: prosincová Marianne 2016
Autor: Kristýna Mazánková

Další novinky ze světa módy

Katalog slev

Katalog slev

Lady karta na Facebooku

Mapa slev v Mobilní bance

App Store - QR code

Mobilní banka pro Váš iPhone.

Google play - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Android.

Windows Phone - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Windows Phone 8.