Největší mýty o zubech

Možná si myslíte, že na čištění zubů se nedá nic moc pokazit, ale to jste na omylu. Soňa Kotulková zjišťovala, co všechno děláme špatně.

Jako beauty redaktorka pozoruji, jak je kosmetika stále promyšlenější a účinnější, na vývoji produktů je to znát snad každý rok. A u péče o zuby to platí také. Když jsem zkoumala aktuální trendy, došlo mi, že je načase, abych změnila svou každodenní koupelnovou rutinu.

1. Čím měkčí, tím lepší

Před pár lety jsme zjistili, že dříve tak oblíbené tvrdé kartáčky nejsou to pravé, protože se k dásním a zubům chovají poněkud macešsky. A tak jsme začali hromadně nakupovat ty měkčí. Není to vůbec špatně, vyznačují se totiž tím, že mají více vláken, zato tenčích, takže je čisticí hlava v lepším kontaktu s povrchem zubů, a čištění je tak mnohem šetrnější. Bohužel jsou ale měkké kartáčky šetrné nejen k dásním, ale také k zubnímu plaku. V tomto případě tak vlastně platí jednoduchá rovnice: čím je kartáček měkčí, tím by měla být doba čištění delší. Například výrobce kartáčku Curaprox 5460 (ultra měkký) doporučuje u tohoto typu 15–20 minut čištění!

Jenže ruku na srdce, kdo má na něco podobného čas a energii? Rozhodně neříkáme, že hned musíte všechny měkké kartáčky co nejdříve vyhodit. Jen je důležité vypilovat techniku čištění a taky upravit dobu, kterou mu věnujete. Protože jinak hrozí riziko, že si kvůli krátkému čištění stav zubů a dásní spíše zhoršíte – na zubech zůstanou bakterie.

2. Pasta je navíc, stačí kartáček

Stejně jako bylo před časem módní mytí vlasů vodou bez šamponu (no poo), i vynechání zubní pasty je stále větší trend. Pravda je, že mechanické čištění zubními kartáčky a nitěmi dokáže zuby vyčistit, ale určité komplikace, jako například problémy s citlivými zuby nebo suchost v ústech, řeší opravdu pouze zubní pasta.

A další důvod, proč se pasty nevzdávat? Právě pomocí kvalitní zubní pasty odstraňujeme ze zubu nežádoucí pigmentace od kávy a čaje. Čistit si zuby bez pasty samozřejmě jde, ale je to svým způsobem podobné jako prát bez pracího prášku.

3. Čištění mezizubních prostor je zbytečné

Není! Tato technika zažívá rozmach už od devadesátých let, kdy byl poprvé vytvořen efektivní nástroj, který mezizubní prostor dokonale vyčistí.

Proč je to tak důležité? Prostor mezi zuby se bez čištění pokrývá plakem, který zde nerušeně žije, narušuje sklovinu a dráždí dásně, což má časem za následek zánět, v případě dlouhodobého zanedbávání může dokonce vést i k paradentóze.

Takže pokud si nečistíte mezizubní prostory, je to reálně vyčištěná jen polovina zubů. Zní to možná trochu krutě, ale přesně takhle to je. 

4. Bělení ničí zuby

Věda a vývoj kosmetických produktů jdou rychle kupředu. Co bylo před pár lety nemožné, je nyní běžné. Je to stejná otázka, jako zda odbarvování či barvení ničí vlasy. Dřívější zkrášlující metody byly často násilné a nesly rizika. Avšak to se mění. Rizikové produkty jsou regulovány, zakazovány, podrobeny kontrole a není po nich ani poptávka. Je ale důležité vědět, že veškeré dnes v EU prováděné kosmetické procesy (v ordinaci i určené pro běžný prodej) jsou velmi přísně kontrolovány z hlediska zdravotnických rizik. Vysoké peroxidové koncentrace jsou omezeny řadu let a bělení založené na bázi vysoké abraze (jedna z nejstarších metod) už je dnes překonáno a používají jej jen levné produkty, které by snad měly být předem podezřelé. Pokud si chcete bělit zuby, je důležité nechat se předtím odborně vyšetřit a také si nechat v odborné prodejně poradit. Ostražitost před podivnými produkty je na místě.

Důležité je také sledovat složení výrobků. A bělit tedy zuby, nebo ne? Ano, protože dnes už jsou na trhu i v ordinacích k dispozici postupy šetrného bělení a zesvětlování zubů. Bílé zuby jsou tedy k mání a není třeba se bát, že si současně nutně i ubližujeme. 

5. Po těhotenství se zuby kazí víc

Tohle není mýtus, to je prostě fakt. Za větší kazivost ale nemůže plod odebírající matce vápník ze zubů, je za ním hned několik faktorů. Zhoršení kondice v ústní dutině může samozřejmě mít různé hormonální důvody, ale pravdou je, že ty nejčastější příčiny souvisí se změnou stravování, těhotenské chutě se zkrátka projeví i na zubech. Řešení? Se stoupajícím počtem porcí by se měla úměrně navyšovat i frekvence čistění zubů. Zvýšená chuť na sladké zubům taky příliš nesvědčí, pro sklovinu ale není dobré ani kyselé. A na zuby pochopitelně neblaze působí i těhotenské nevolnosti – žaludeční šťávy jsou pro zuby vůbec tou nejagresivnější věcí, která je může potkat.

Mimochodem, častou příčinou nevolností v těhotenství může být i samotné čištění, chuť pasty a pohyb kartáčku v zadní části chrupu může nepříjemně podráždit žaludek věčně na vodě, což je důvod, proč některé těhotné ženy pečují o zuby výrazně méně, než by měly – no a výsledek v podobě kazu a dalších problémů je na světě.

6. Čisté zuby se nezkazí

Není to pravda. Samotný zubní kaz je totiž infekční onemocnění, za jehož vývoj je odpovědná streptokoková bakterie, která se dostane do zubu v místech, kde je narušená sklovina. Podobný problém vznikne například dlouhodobým nečištěním zubů, z bakterií sem unikají kyselé zplodiny. Čím déle bakterie na povrchu zubu žijí, tím více sklovinu narušují a umožňují tak vstup bakteriím, které způsobí kaz. Důležité je proto samozřejmě nejen čištění (ideálně po každém jídle), ale i skladba jídelníčku. Pokud chcete krásné a zdravé zuby, měli byste se vyvarovat hlavně potravin bohatých na jednoduché cukry. V tom se zuby i štíhlá linie naprosto shodnou.

Jak vybrat…

Kartáček

S označením kartáčků měkký, extra měkký, střední atd. je to podobné jako s oblečením – standardní velikosti také ne úplně přesně sedí. Proto je důležité kartáčky zkoušet a střídat, než najdete ten pravý.

Mezizubní kartáček

Orientujete se podle barev? Bohužel neplatí, že všichni výrobci dělají jednu barvu ve stejné velikosti. Je to sice podobné, ale není na to předpis. Nestačí tedy znát jen svou barvu, důležitá je i značka.

Zubní pastu

Ideální jsou pasty bez obsahu pěnidel – tzv. SLS. U pasty, která nepění, se lidé více věnují technice a pečlivějšímu čištění. Jak si správně čistit zuby? Hlavně žádné rychlé pohyby a lítání kartáčku v puse! Postupujte pěkně zub po zubu, pohybem od dásňového žlábku k okraji zubu. A taky nikdy nezapomínejte na mezizubní prostory! Bělení zubů se nemusíte bát. Vysoké peroxidové koncentrace jsou už několik let omezeny.

Zdroj: červencová Marianne 2017
Autor: Soňa Kotulková

Další novinky ze světa módy

Katalog slev

Katalog slev

Lady karta na Facebooku

Mapa slev v Mobilní bance

App Store - QR code

Mobilní banka pro Váš iPhone.

Google play - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Android.

Windows Phone - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Windows Phone 8.