Návod na všechno

Nečtu návody. Ze zásady, dělají ze mě ještě většího trotla, než si myslím, že jsem. Vždycky to tak ale nebylo. Byly doby, kdy byly mou beletrií i naučnou literaturou!

Bývala jsem perfekcionistka. Jé, tady píšou, jak správně používat…

… umělohmotnou lopatu na jízdu po sněhu. Dcera z ní byla nadšená do chvíle, než jsem přečetla zespoda nalepený, milimetrovým písmem napsaný návod. „Nepoužívat, pokud mrzne.“ Aha! „Na venkovním teploměru minus pět, nebe plné hvězd. Je mi líto, ale budeš se muset klouzat po botách,“ přetahuju se s plačícím dítětem o kluzák. Zakročil otec, který mi vyrval lopatu i dceru, oba pak odešli do noci. Hm, nepoužívat, pokud mrzne. Ale sníh je, když mrzne, ne? Možná je to kluzák na písek. Do pouště?

… plavky. Pěkně barevné pruhované bikiny

„Nesušit na přímém slunci“. No to je přece jasný, že nebudu plavky sušit, vždyť uschnou na mně, až vylezu z vody… Na přímém slunci. No jo! Přemítám, co se asi stane. Uhoří šňůrky? Ocitnu se na lehátku s trojúhelníčky přes prsa, které budou levitovat (doufám)? Anebo se z trojúhelníčků působením přímého slunce stanou obdélníky? To budu krásná, originální. Možná budu připomínat robota.

… léky na krevní tlak

„Proboha, počkejte,“ vyrvala jsem prášky z ruky příbuznému, který je už už chtěl polknout. „Příbalový leták,“ vztyčila jsem prst. „Může způsobit vyrážku, nevolnost, závratě, ospalost, deprese, smrt.“ Skáču rybičku a ještě ve vzduchu lapnu po pilulce, která měla namířeno do pusy. „Vražda,“ zařvu a dopadnu na gauč. Nebožák, kterému byla určená, stojí se sklenicí v ruce, vodu, co byla v ní, na košili. „Co blázníš?“ Oklepu se. „Chtějí vás zabít. Farmaceuticko-lékařský komplot!“ S vysvětlením, že medikament užívá vesele deset let, nalévá panáka slivovice, prý na uklidnění. Tlak netlak.

Ano, byla jsem pitomec, co věří malinkatým písmenkům, která slouží jen k tomu, abyste nemohli výrobcům říct, prodali jste mi šmejd, který obarvil pračku plnou bílého prádla narůžovo (díky, červené kalhotky z řetězce), případně holítko, kterým byste možná učesala uši kočce domácí, ale sama zůstala chlupatá jak Ezau.

Nakonec jsem se ale pomstila všem, kterým jsem tak věřila. Odnesla to miska s bonbony v zasedačce společnosti, kde jsem seděla a čekala. Asi si vezmu, bude to nadlouho… Ježiš, to jsou lidi, někdo jim háže do bonbonu odpadky, fuj, z misky trčí papír. Vytáhnu ho a čtu. „Sladkokyselý drops. Složení to a to. Před použitím vytáhněte z obalu.“ Uááá. Návod na cucání bonbonů! Přimhouřím oči, kradmo se podívám jako agent 007 vlevo vpravo, se škodolibým šklebem papírek zmačkám a házím do koše.

S návody definitivně končím!

Zdroj: prosincová Marianne 2015
Autor: Klára Mandausová

Další novinky ze světa módy

Katalog slev

Katalog slev

Lady karta na Facebooku

Mapa slev v Mobilní bance

App Store - QR code

Mobilní banka pro Váš iPhone.

Google play - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Android.

Windows Phone - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Windows Phone 8.