Město, moře… HAAG!

Když se řekne Haag, asi vám naskočí zprávy o mezinárodním trestním tribunálu. Já strávila v tomto nizozemském městě tři dny, v příručním zavazadle tentokrát nechyběly lodičky a večerní šaty. Jela jsem sem totiž za kulturou.

Jít v cizím městě do divadla?! Vlastně by mě to ani nenapadlo.

Ponoukla mě až kamarádka, co se do Haagu chystala s baletem Národního divadla, hráli tu dvě představení Čarodějova učně. Nakonec jsem jela jako doprovod také a sledovala nejen přípravy představení, ale kromě toho i s taneční citlivostí přes den chodila po městě.

Na kole do divadla

Zdejší nové divadlo Suiderstrandtheather je moderní stavba s kapacitou tisíc diváků. Dvě představení českého baletu sice nebyla vyprodaná, ale nadchlo mě, když jsem v hledišti uviděla dvě třetiny teenagerů, kteří výstupy českého baletu ocenili potleskem vestoje. Jen jsem tu ve svých společenských šatech působila trochu nepatřičně, valná většina diváků byla oblečena naprosto normálně, navíc do divadla v přístavu přijeli na kole. Podobný pocit jsem měla i o den později, když jsme vyrazili na představení Nederlands Dans Theater, který patří k nejproslulejším tanečním souborům na světě (na jejich úspěchu se mimochodem podílel i český choreograf Jiří Kylián). Byl to přímo ohromující zážitek – dala jsem si předsevzetí, že odteď už vždycky budu v cílových stanicích cest hledat nejen nejzajímavější jídelní lístky, ale i kulturní program.

Styl na každém rohu

V Haagu jsem si připadala jako doma – tedy spíše v jakémsi ideálním doma ve městě, které je plné krásných domů bez architektonických přešlapů, s kavárnami, co nejsou prvoplánově cool, ale hrozně vás baví a cítíte se v nich jednoduše dobře, a obchody, kam vejdete, a hned začnete čerpat inspiraci pro své vlastní bydlení. Cit pro design je tu zkrátka všudypřítomný, a hlavně naprosto přirozený, vkus a smysl pro detail si zdejší lidé cizelují po generace.

Mezi mých top ten rozhodně patří kavárna Lola Bikes & Coffee. Představte si opravnu a prodejnu kol s kavárnou a espresso barem. Vidíte to před očima? Tak přesně takovou netradiční kombinaci služeb v jednom podniku najdete v Haagu. Interiér starého bytu s nefunkčním krbem tu naprosto perfektně využili, kombinují zde starší nábytek a la vetešnictví s minimalistickou strohostí a jednoduchostí.

Zamilovala jsem si tu i různé malé obchody s pelmelem zboží – od věcí do bytu přes knihy, módu, delikatesy… V jednom podobném obchůdku jsem asi u deseti věcí měla pocit, že je nutně potřebuju, a nakonec jsem odcházela s přesvědčením, že vlastně ze všeho nejvíc potřebuji právě takový krámek.

Slunce na talíři

Nizozemci si rádi užívají život, a tak v Haagu najdete spoustu míst, kde se perfektně najíte, ať už hledáte bistro, nebo podnik se stříbrnými příbory. Za sebe mohu doporučit restauraci Catch by Simonis v přístavu Scheveningen, ta je luxusnější, nebo Cantinu přímo na pláži, která je sice méně formální, ale vaří tu skvěle. Navíc je úžasné tu povečeřet, zrovna když zapadá slunce.

Divočejší večery si můžete užít i tady, srdce haagských pařmenů je na malém náměstí Grote Markt, až do rána se tu baví stovky lidí, kolem je totiž spousta hospod a barů.

Za Vermeerem

Až se proberete z nočního života, měli byste potkat Dívku s perlou, slavný obraz od Jana Vermeera Van Delft v obrazárně Mauritshuis, kde uvidíte i díla dalších slavných Holanďanů jako Pauluse Pottera či Jana Steena. Umění starých mistrů zkuste proložit něčím modernějším, mně se moc líbil galerijní prostor Pulchri Studio, mimo jiné i proto, že ve vnitrobloku je příjemná zahrádka, kde si můžete odpočinout… V Haagu se dobře dýchá, a to nejen obrazně, město je totiž plné zeleně a vody – leží na pobřeží a je protkané vodními kanály.

Až tu budete, určitě si také udělejte výlet do Delftu, leží mezi Haagem a Rotterdamem. Je to rodiště zmíněného Vermeera, který tu má muzeum, bavit vás ale budou i obchůdky s keramikou plné zdejší slavné modrobílé fajánse, navíc tu objevíte přímo koncentrované Nizozemsko včetně cihlových domků, voňavých květinových trhů a roztomile chrochtavé řeči.

Zdroj: červnová Marienna 2016
Autor: Kristýna Mazánková

Další novinky ze světa módy

Katalog slev

Katalog slev

Lady karta na Facebooku

Mapa slev v Mobilní bance

App Store - QR code

Mobilní banka pro Váš iPhone.

Google play - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Android.

Windows Phone - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Windows Phone 8.