Krásné nové dětství

Módní vlny neovlivňují jen to, co si pořídíme do šatníku a že si k svačině dopřejeme smoothie místo bagety a v sobotu ráno vyrazíme na nákup lokálních vajíček na farmářský trh. Trendy mají obrovský vliv i na to, jak vychováváme svoje děti.

Nutno dodat, že rodičovské trendy se střídají tak rychle, že pokud máte mezi dětmi rozestup víc než tři roky, budete překvapená, co všechno je právě IN. Až bude jednou někdo sepisovat encyklopedii historických proměn mateřství, u 21. století určitě třikrát zvýrazní internet a sociální sítě. Díky nim máme přístup k takovému množství informací, že nám jejich přemíra v některých případech zatemňuje mozek. Novodobá matka totiž prožívá mateřství on-line – je členkou několika facebookových skupin, kde si matky navzájem radí a podporují se, stejně tak se tu ale napadají a urážejí ve jménu své pravdy a svého patentu na to, jak být dobrou mámou. Jakmile si dnešní čerstvá rodička neví rady, nevolá kamarádce nebo mámě, ale hledá odpovědi na internetu.

Co na tom, že občas z pofiderních zdrojů? A co dnešní mámy řeší ze všeho nejvíc, zatímco ty jejich by nad tím nejspíš jen poněkud nevěřícně kroutily hlavou? Tady máte přehled.

1. Kojme proti všem!

Všimli jste si, kolik ženských hvězd se v poslední době nechalo vyfotit při kojení? Herečky Liv Tyler a Blake Lively, modelky Miranda Kerr a Karolína Kurková, zpěvačky Alanis Morissete a Gwen Stefani… Vlastně není divu, že kojení zažívá svou renesanci. A možná k tomu přispívá i skutečnost, že ve společnosti je teď obecně celkový trend návratu k přirozenosti.

Sama svou dceru kojím 16 měsíců a vypozorovala jsem zajímavý jev. Zatímco po porodu se vás všichni vyptávají, jestli kojíte, a tlačí na vás, abyste vydržela aspoň tři měsíce, protože pro dítě není nic lepšího, když se s kojením přehoupnete přes rok, začnou vás atakovat dotazy, kdy odstavíte. Přiznám se, že sama jsem tak dlouhé kojení neplánovala, ale vyvrbilo se to tak a zatím mě to neobtěžuje.

O tom, že kojení je tím nejlepším nejen pro dítě, ale i pro matku (snižuje riziko vzniku rakoviny prsu), nikdo nepochybuje. Co pověsti kojení ale neprospívá, je fanatismus. Někdy to může končit takovými extrémy, jakým je až neuvěřitelný příběh Američanky Jillian Johnson, které zemřel prvorozený syn devatenáct dní po porodu. Byl dehydratovaný a hladový. Jeho matka mu totiž odmítala dát lahev s umělou výživou, protože byla přesvědčená, že kojení je to jediné správné. Nevšímala si signálů, které ji měly varovat, že má málo mléka: malý Landon byl neustále přisátý k prsu, plakal, neměl takřka pročurané plenky. Tři roky po synově smrti Jillian svůj příběh medializovala. V porodnici prý byla povzbuzována k tomu, že kojení je to jediné správné, to nejlepší, co může dítěti dát.

„Stačilo, abych synovi dala lahev, a mohl žít,“ konstatovala smutně v Daily Mail.

Její příběh není nijak ojedinělý. Jedna porodní asistentka mi kdysi vyprávěla o své umanuté klientce, která se měsíce snažila rozkojit, protože představa, že by své dítě nekojila, pro ni byla nepřípustná. Dva dlouhé měsíce se snažila a byla v takové psychické nepohodě, ale zároveň tak strašně zaťatá, že tím trpěl její manžel i rodiče.

Navíc někdy mají kojící ženy tendenci se vyvyšovat nad ty, které nekojí. Jako by z nich mateřské mléko dělalo lepší matky. A i některé laktační poradkyně nadělají svou urputností víc pohromy než užitku. Třeba oblíbené tvrzení, že rozkojit se dokáže každá žena. Lékařka Miroslava Skovajsová, zakladatelka mama center, na základě svých letitých poznatků tvrdí, že některé ženy prostě kojit nedokážou – když je v prsu nedostatečná mléčná žláza, logicky je špatná mlékotvorba.

„Ten tlak na matky je absurdní,“ říká. „Některé kamarádky měly depresi z toho, co jim porodní asistentky nakukaly,“ svěřila se před časem zpěvačka Adele, matka tříletého syna, které se rozkojit nepodařilo a bojovala s výčitkami.

2. První kroužek? Po šestinedělí

Moje dcera zahájila docházku do svého prvního kroužku v pouhých osmi týdnech. Šlo o dětskou jógu, co vlastně jógou nebyla, protože děti leží na podložkách a vy jim do rytmu říkanek hýbete rukama nohama. Za 45 minut zaplatíte něco přes 200 korun a pak jdete zase pěkně domů, mateřské hormony jsou mocná čarodějka.

Teď v šestnácti měsících má dcera kroužky dvakrát týdně, a kdybych chtěla, mohla bych jí podobnými aktivitami zaplnit program od pondělí do pátku.

Tolik možností vyžití pro nejmenší děti je. Potřebují je ale samotné děti? Já osobně myslím, že jsou spíš pro mámy. Socializují se tu a vypadnou z každodenního stereotypu rodičovské. A hlavně dokonale funguje princip stáda. Máte pocit, že když někam chodí skoro všichni, vy musíte taky.

I psycholožka a sociální poradkyně Lucie Kalafutová potvrzuje, že když je něco tzv. IN, je to důvod, proč se maminky do kroužků hlásí. „Obecně proti kroužkům pro děti do tří let nic nenamítám,“ říká s tím, že jde o vhodnou přípravu na mateřskou školku. „Bohatě stačí jeden kroužek týdně, maximálně dva rozlišného typu, například sportovní a hudební, ale s patřičným časovým odstupem. Takto malé děti se totiž nedokážou adekvátně soustředit v kolektivu.“ Maminky, které nikam s dítětem nechodí, rozhodně nemusejí zoufat. Dítěti v tomhle věku stačí, když rozvíjí vztah s vámi a věnujete se mu sama. „V dnešní době obecně je často vzácností, když si rodiče udělají čas jen na děti a plně se jim věnují. Ono je sice přínosné rozvíjet dítě po stránce pohybové, estetické či intelektuální, ale mnoho kroužků postrádá dvě základní roviny – rozvoj řeči a komunikace, ale především rozvoj vztahů mezi dítětem a rodičem,“ uvádí psycholožka Lucie Kalafutová.

A dodává: „Základem je dítě do ničeho nenutit. Kroužek má být především radost. Když je přetížíte, objevují se psychosomatické potíže a poruchy spánku, noční můry. Dětský mozek se z neurologického hlediska intenzivně vyvíjí přibližně do šesti let.“

3. Barefoot aneb obuté neobuté dítě

Jednou z nejpočetnějších českých mateřských facebookových komunit je aktuálně ta, která řeší barefoot obuv pro děti. Netušíte, o čem je řeč?

Tak ve stručnosti základní pravidla: bota nemá chodidlo omezovat, má být jen jakousi druhou kůží, podrážka proto musí být velmi tenká, ohebná a bez podpatku. Ano, ucítíte v ní každý kamínek a nerovnost. Špička je prostorná, aby měly prsty dost prostoru a nekřivily se. Zatímco naše generace vyrostla v tom, že jakmile jsme začali lézt, dostali jsme na nohy pevné kotníkové boty, teď se kojenci nechávají co nejdéle bez bot, a když se konečně rozchodí, nazují se jim tenké capáčky.

Názory odborníků se různí.

Zatímco fyzioterapeuti bývají barefoot nakloněni, mezi ortopedy má dost odpůrců, kteří razí ideu, že kotník má mít pevnou oporu. Proč se jejich přístupy tak liší, se ptám fyzioterapeutky Lucie Alblové. „Myslím si, že je to dané hlavní náplní práce. Ortoped má velmi široký záběr – řeší degenerativní i poúrazové stavy kostí, kloubů i měkkých tkání, a tak je i logické, že problém plochých nohou u něj bude na okraji zájmu a bude ho řešit rutinně. Fyzioterapeut se zabývá celkovým pohybovým projevem, vidí motorické vzory v souvislostech s jejich vývojem a snaží se obnovit jejich přirozenou funkci. A právě ‚bosá chůze‘ do takového přirozeného pohybu patří,“ vysvětluje Lucie Alblová.

Když na Facebooku na barefootové skupiny narazíte, s vysokou pravděpodobností vás to nahlodá a budete chtít svému dítku pořídit lepší boty. Takové, za které zaplatíte tisíc a více korun.

Barefoot mámy tráví hledáním té správné boty na internetu hodiny a některé propadnou barefootu až fanaticky. Mají ho za samospásný, věří, že dokáže vyléčit i vady nohou, ignorují rady lékařů.

4. Hlavně bez jedů!

Pšeničná mouka, kravské mléko a cukr jsou v poslední době potraviny téměř na odstřel. A jídlo s označením bez lepku, bez laktózy či sugar free se prodává čím dál víc.

Všimli jste si, jaký boom zažívají rostlinná mléka, ač ještě pár let zpátky jste nejspíš o existenci rýžového nebo mandlového mléka neměli ani ponětí? A herečku Gwyneth Paltrow pomalu víc než role proslavují striktní diety. Ze sacharidů má takový strach, že svým dětem zakázala i tak běžné potraviny, jakými jsou těstoviny, rýže či chleba!

Ano, bílý cukr není žádné terno, a asi i dost právem se mu přezdívá bílý jed. Je návykový, sladké chuti se těžko odolává a není od věci se ho snažit eliminovat právě u dětí.

Určité množství sacharidů ale tělo potřebuje, je to palivo, tuhle energii potřebují pro fungování naše svaly i mozek.

Navíc když si různými pofidérními dietami testují zdraví dospělí, je to vcelku jejich věc.

Průšvih nastává, když je začnou aplikovat i na své děti. Třeba belgický soud řeší aktuálně případ rodičů, jejichž sedmiměsíční syn Lucas zemřel na hlad a dehydrataci. Vážil pouhá čtyři kila. Jeho máma s tátou mu sami diagnostikovali alergii na lepek a laktózu a krmili ho pouze mlékem z quinoy, ovsa a rýže.

5. Výchova mazlením

Nejde jen o to, že dnes děti jinak obouváme a krmíme, ale hlavně je odlišně vychováváme. Herečka Vlastina Svátková před pár měsíci porodila svého třetího syna a na instagramový účet krátce po porodu vyvěsila fotku, jak spí s ní a manželem v jejich posteli. V tomto přístupu nejsou výjimkou, jde o jeden z hlavních rysů tzv. kontaktního rodičovství.

Jak z názvu plyne, jde o co nejčastější kontakt s dítětem – už po porodu je žádoucí, aby vám bylo přiložené na prsa, kontaktní maminky dítě nosí v šátcích a nosítku, masírují ho, mazlí se s ním co nejčastěji. Našim rodičům by se mohlo zdát, že děti rozmazlujeme, ale v duchu tohoto přístupu jde o vybudování důvěry. Dalším hitem jsou kurzy Nevýchovy. Lekce stojí tisíce korun, přesto se k ní upínají stovky rodičů, co si nevědí se svými dětmi rady. Zakladatelka Nevýchovy Katka Králová slibuje, že tato výchovná metoda funguje. V principu jde o jednoduchou myšlenku, že s dítětem máme umět komunikovat jako rovný s rovným. Nebudeme policajt nebo učitelka, ale parťák. Uznávám, že když vidíte video zdarma, rychle se nadchnete. Jenže pak zjistíte, že vám to v praxi drhne. A je to vlastně logické – jako neexistuje univerzální rodič, neexistuje univerzální dítě a na každého z nás platí něco jiného, neexistuje univerzální výchovná metoda. Jen jedno platí stejně teď jako před třiceti lety – nezbavujme se zdravého rozumu. Ba ne, dnes to možná platí ještě dvakrát tolik.

Tvrzení, že rozkojit se dokáže každá žena, je absurdní. Tlak na dnešní matky je obrovský. Jóga pro kojence? Možná se vám to zdá divné, ale když to dělají všichni, máte pocit, že musíte taky.

Mateřství v přímém přenosu

Ke svatořečení kojení přispěly instagramové účty globálních celebrit z řad hereček a modelek, které se nechávaly hrdě zvěčnit s dětmi přilepenými k prsům a pěly ódy na kojení coby cestě za dokonalou postavou. Jednou ze superzdravě žijících a nonstop kojících je i modelka Gisele Bündchen.

Zdroj: srpnová Marianne 2017
Autor: Kristina Komůrková

Další novinky ze světa módy

Katalog slev

Katalog slev

Lady karta na Facebooku

Mapa slev v Mobilní bance

App Store - QR code

Mobilní banka pro Váš iPhone.

Google play - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Android.

Windows Phone - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Windows Phone 8.