Když stěny mluví

Nemusíte hned mít doma originál od Čapka nebo Šímy, začít můžete klidně s rodinnými fotkami nebo pohlednicemi z antiku. Teprve obrazy totiž dělají z interiéru domov.

Nedávno jsem byla na návštěvě u přátel v jejich nádherném loftovém bytě a pak přemýšlela, proč mi to u nich doma připadalo tak studené. Nakonec mi to došlo -neměli vůbec žádné obrazy!

Lidé se obecně obrazů v interiéru spíše obávají, někdy tvrdí, že na umělecká díla nemají peníze, jindy si vystačí s unifikovanou reprodukcí z velkoobchodů s nábytkem. Přitom právě zdi mohou být vaší vizitkou, radostí i vzpomínkami.

Co prozradí váš byt?

„Když přijdu do bytu, kde není jediná osobní fotka, ze zkušenosti vím, že to může být ze dvou důvodů: buď nejsou lidé, co tam bydlí, příliš šťastní, nebo se neztotožňují s interiérem, ve kterém bydlí. A prakticky to samé platí i o zrcadlech.

Pokud jsou lidé sami se sebou spokojení, zrcadla v interiérech používají rádi,“ tvrdí designérka Monika White. Jak je zavěsit?

Možná máte doma křivé zdi, možná se bojíte zatlouct hřebík… Ani to ale není důvod, abyste se obrazů a dekorativních rámečků hned vzdávali. Můžete je přece vždycky opřít o zeď! Možná to zní zvláštně, ale překvapivě dobře to funguje. Obraz můžete také opřít třeba o stoličku, polici nebo ho třeba položit na stůl. Jen zkuste na takto rozmístěné obrazy namířit světlo, aby to nepůsobilo, že se právě stěhujete.

Výhodou podobného přístupu je hlavně to, že můžete obrazy kdykoli schovat nebo vyměnit. Navíc je to dobrý tip i v případě, že s výběrem obrazů trochu tápete. Pokud je nebudete věšet, můžete je klidně i lehce navrstvit přes sebe, působí to zajímavě. Společný střed, nebo řízený chaos?

Praktické a estetické mohou být i rámečky s hlubším dnem nebo samostatné policové díly ve stejném tvaru. Pokud zvolíte dostatečně barevný a výrazný typ, klidně je můžete nechat prázdné, ale lze je samozřejmě využít k jejich původnímu účelu, tedy jako poličky na knihy nebo dekorace. Přemýšlejte i nad umístěním poliček, ale nijak přísně, polohu jednotlivých rámečků pojměte spíš kreativně -, klidně je můžete zavěsit i nepravidelně. Držet se můžete buď pravidla společného středu, nebo řízeného chaosu - estetiku zachováte, pokud zvolíte lichý počet poliček, z nichž dvě budou mít stejnou velikost. Doporučujeme kompozice nejprve vyzkoušet na podlaze, vyfotit chytrým telefonem, a pak jednoduše vybrat tu, co vám bude nejlépe sedět. Jak vybírat umění?

Možná toužíte po originální malbě či grafice, ale nevíte, jak se na trhu s uměním orientovat. Známá jména výtvarníků většinou znamenají i vyšší pořizovací cenu, zajímavý originál za rozumné peníze seženete spíše od méně proslulých tvůrců, regionálních malířů nebo mladší generace, stačí chodit na výstavy do malých galerií. Nás v redakci zaujaly stránky Young Real Art (www.youngrealart.cz), kde můžete sehnat obrazy, grafiky i 3D koláže. Pravidlo výběru je jediné - nepřemýšlejte, nakolik se vám dílo do interiéru hodí, nebo ne, do obrazu se musíte zamilovat na první pohled!

Kdo říká, že obrazy musejí nutně jen viset na zdi? Můžete je mít doma i bez vrtání, stačí je opřít o stůl, židli nebo malířský stojan. DIY tip: Navštivte bleší trh nebo antik, najděte starý rám a vytvořte originální polici.

Zdroj: květnová Marianne 2016

Autor: Kristýna Mazánková

Další novinky ze světa módy

Katalog slev

Katalog slev

Lady karta na Facebooku

Mapa slev v Mobilní bance

App Store - QR code

Mobilní banka pro Váš iPhone.

Google play - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Android.

Windows Phone - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Windows Phone 8.