Kamarádky na život a na smrt?

Jednou je tím největším pojítkem tajně vykouřená cigareta, jindy rozpatlané dětské příkrmy. Zuzana Fryaufová se zamýšlela nad tím, jak se mění náš pohled na přátelství.

Thelma a Louise. Harry a Ron. Dara a Simona...

Kolik legendárních přátelství byste dokázali vyjmenovat? A kolik takových přátel jste za život sami měli? Dejte si chvíli času a spočítejte si, kolik lidí ve svém okolí považujete za přátele. Nemyslím jen ty nejbližší. Úplně všechny. A teď to číslo vydělte dvěma. Vědci z Institutu technologií v Massachusetts totiž zjistili, že pouze 50 % osob, které považujete za své přátele, hodnotí stejně vás. Dokázali to v dotazníkovém šetření na příkladu více než 1300 přátelství. Výsledky byly překvapivé. Vztah, který automaticky považujeme za reciproční, ve skutečnosti sdílíme jen s polovinou domnělých přátel! Pokud jste stejně jako já právě propadli depresi, že vám zbylo asi deset kamarádů, nezoufejte. Za přítele vás považuje deset dalších, kteří vám původně vůbec nepřišli na mysl.

Když Thelma potká Louise

Většina reálných, filmových a literárních přátelství vzniká vlastně náhodně. Skupina lidí, která nemá mnoho společného, ale sdílí dva protější byty a kavárnu v New Yorku, případně adresu BH 90210 nebo Husovu 5.

Já sama mám od začátku gymnázia skupinu několika kamarádek. Přes maturitu, různé univerzity, zahraniční pobyty, rozdílné kariéry, manželství, rozvody a děti jsme pořád nějakým způsobem spolu. Dokonce jsme z maloměsta ve východních Čechách všechny skončily v Praze – učitelka, právnička, marketingová ředitelka, umělkyně, čtyřnásobná matka a já.

Kdybychom se potkaly až nyní, kamarádily bychom spolu? Velmi pravděpodobně ne. Protože to, co nás spojuje, je společná historie, tisíce zážitků a prostředí, které nás formovalo. Zatímco v dětství máme většinou jen jeden okruh kamarádů, určený do velké míry věkem a stejným prostředím, v dospělosti se naše množiny přátel více diferencují, rozrůstají a kříží. Máme kroužek přátel z dětství i veliký okruh přátel ze studií, rozptýlený po světě. A taky máme kolegy v práci, se kterými nás pojí aktuální každodennost, takže si pořád máme co říct. Na přátelství je hodně zajímavá ještě jedna věc. Myslíme si, že podléhá pouze našemu výběru.

Zatímco rodina je nám daná a se všemi klady i zápory ji respektujeme (nebo se o to aspoň snažíme) a u partnera je náš výběr podmíněn pudy a přitažlivostí, u přátel máme pocit, že jsme si je vybrali zcela nezávisle. Z hlediska psychologie to ovšem není úplně pravda, je totiž dokázáno, že se v našich kamarádech rádi zrcadlíme. Podvědomě si je vybíráme tak, aby odráželi to lepší z nás, doplňovali náš společenský obraz a status. (Z tohoto pohledu je určitě zajímavé, že mezi mými kamarádkami je hned několik modelek, ale i absolventek matfyzu.)

Ve dvanácti je hej

Můj pohled na přátelství se samozřejmě změnil s mateřstvím. Pleny, příkrmy a deficit spánku nejsou pro většinu mých přátel atraktivní témata, stejně jako mám opravdu jen pár nejbližších bezdětných kamarádek, u kterých mě zajímají nekonečné pařby a historky ve stylu „on řekl, že ona řekla, že…“.

Představte si, že byste měli denně dvě hodiny volna. Čemu byste ho věnovali? Kamarádkám? Deseti plytkým konverzacím na Facebooku? Jen sobě? Je hodně situací, kdy dám přednost józe nebo knížce před skleničkou s kamarádkou. Protože s veškerým respektem k nim, žádná z nich pro mě není tolik důležitá jako já sama. Moje kruhy se tak s věkem zmenšují, zato jsou pevnější.

Když se dívám na tu naši skupinku holek, u kterých už ani nevím, proč je mám tak ráda, vždycky si vzpomenu na citát z legendárního filmu o přátelství Stůj při mě: „Nikdy později jsem už neměl takové přátele, jako když mi bylo dvanáct.“ A věřte mi, není větší výhra, než mít takové přátele dvacet let.

Kolik máte přátel? Podle antropologa Robina Dunbara 150. Zdá se vám to moc? V průzkumu z roku 1990 došel k tomuto počtu na základě kapacity našeho mozku rozpoznávat a pamatovat si jednotlivé osoby a udržovat s nimi stálou sociální interakci. Tzv. Dunbarovo číslo také odpovídá počtu osob, které kdysi tvořily fungující tlupy. Pokud se vám zdá tento počet pořád moc vysoký a marně se snažíte dopočítat alespoň 20 blízkých přátel, vězte, že Dunbar sám definoval tento okruh jako „lidi, se kterými se nebudete cítit trapně, když se k nim bez pozvání připojíte v baru“.

Zdroj: srpnová Marianne 2017
Autor: Zuzana Fryaufová

Další novinky ze světa módy

Katalog slev

Katalog slev

Lady karta na Facebooku

Mapa slev v Mobilní bance

App Store - QR code

Mobilní banka pro Váš iPhone.

Google play - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Android.

Windows Phone - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Windows Phone 8.