Jak správně vyčistit šperky

Každá z nás se jistě čas od času ozdobí nějakým šperkem, jehož správná volba dokáže i obyčejný outfit povýšit na mistrovské dílo. Dnes se ale zaměříme na to, jak tyto ozdoby správně očistit, abychom zachovali jejich krásu a nezpůsobili tím žádnou škodu.

Diamanty

Je všeobecně známo, že diamanty patří k nejtvrdším a nejodolnějším materiálům a díky těmto vlastnostem se také velice snadno čistí. Do misky si napusťte teplou vodu s několika kapkami mýdla. Vložte své cennosti do misky a nechte je odmočit minimálně hodinu, aby se uvolnily veškeré nečistoty. Aby bylo čištění ještě účinnější, za pomocí měkkého zubního kartáčku jemně obruste vršky, strany i malé skulinky mezi jednotlivými částmi. Takto ošetřený šperk opláchněte čistou vodou, zabalte do papírového ručníku a dostatečně vyklepejte tak, aby se ven dostaly přebytečné kapky vody.

Stříbro

Na rozdíl od měkčích kovů, jako je například zlato či platina, vyžaduje čištění stříbra vcelku specifickou péči. K jeho údržbě použijte speciální hadřík určený na čištění stříbra (měli byste jej koupit v každém obchodu se šperky či ve specializovaných obchodech), který má lehce drsný povrch a dokáže tak z vašich stříbrných ozdob odstranit nežádoucí nečistoty či nazelenalý povlak. Pokud neseženete tento hadřík, postačí vám také jemný hadřík navlhčený leštidlem na stříbro.

Zlato a platina

Vzhledem k měkké povaze obou kovů se doporučuje ošetřit šperky pouze jemným a měkkým hadříkem vyrobeným z mikrovlákna. Pokud si všimnete, že vaše šperky nesou větší známku opotřebení a jsou z nich třeba odstranit škrábance a nebo je nutné jim dodat ztracený lesk, raději navštivte svého klenotníka, který cennost upraví za pomocí profesionálních přístrojů a postupů (odborníka vyhledejte také v případě čištění šperků, které obsahují drahokamy).

Perly

Perly se řadí mezi nejcitlivější materiály, a proto bychom si u nich měli pamatovat pravidlo ‚poslední obléknout, první svléknout‘. Dokonce i přirozená mastnota vašeho těla může v kombinaci s pravými perlami natropit neplechu, a proto byste si je měli před odchodem nasadit jako poslední a po příchodu domů je opět rychle sundat. Pokud se ozdobíte perlami, dejte si pozor, aby nepřišly do kontaktu s parfémem či lakem na vlasy. Po každém nošení šperk ošetřete jemným hadříkem.

Autor: Marie Majerová

Další novinky ze světa módy

Katalog slev

Katalog slev

Lady karta na Facebooku

Mapa slev v Mobilní bance

App Store - QR code

Mobilní banka pro Váš iPhone.

Google play - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Android.

Windows Phone - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Windows Phone 8.