Jak se slaví Velikonoce ve světě

Ať už považujeme Velikonoce za oslavu jara, nebo je dodržujeme v rámci křesťanských zvyklostí, patří tyto svátky neoddiskutovatelně k období, kdy se příroda začíná zelenat a sluneční paprsky nás lechtají po tvářích. Velikonoce máme spojení tradičně s barvenými vejci, pomlázkou, mazancem a králíčky všech velikostí a materiálů. Víte však, jak tyto svátky probíhají v zahraničí?

Španělsko

Jakožto silně katolická země patří Španělsko k oblastem, kde jsou Velikonoce spojeny převážně s aktivitami týkajících se víry. O velikonočních svátcích můžete narazit ve španělských ulicích na průvody kajícníků oblečených do špičatých kápí. Procesí, kterým se říká cofradías obvykle nosí ve svém čele sochy Ježíše Krista, jeho účastníci mají občas na končetinách navlečené řetězy, jako symbol pokání.

Velká Británie

Ve Velké Británii tradičně na zelený čtvrtek rozdává podle dlouholeté zvyklosti panovnice symbolickou almužnu tzv. Maundy Money. Kromě této tradice hrají v dnešní době v Británii prim čokoládová vejce, která pomalu, ale jistě nahradila ta slepičí. Čokoládové pamlsky bývají většinou ukryté v domě či na zahradě a celodenní zábavou místních dětí je jejich nalezení.

Francie

Pro Francouze jsou velikonoční svátky především obdobím klidu a odpočinku, který nejraději tráví ve společnosti své rodiny a přátel. Příbuzní se tradičně schází u společného slavnostního stolu, kterému vévodí pokrmy připravené z jehněčího a vepřového masa, které doplňuje kvalitní francouzské víno. Obvykle na prostřené tabuli nechybí ani vybrané pokrmy z čerstvých vajec.

Filipíny

Od poklidného trávení svátků nyní překročíme k trochu drsnější zábavě. Silně nábožensky založení jedinci na Filipínách po vzoru Ježíše Krista nosí velký dřevěný kříž, na který se posléze stejně, jako Ježíš, nechávají v rámci pokání přitlouci. Ačkoliv tento rituál patří k silným náboženským zážitkům, samotná katolická církev jej kritizuje.

Řecko

Také řecké velikonoční svátky jsou silně spjaty s vejci. Pokud byste však tuto pochoutku, ať už od slepice či vyrobenou z čokolády, hledali na slavnostním stole nebo schovanou na zahradě, mýlili byste se. Řekové totiž v rámci svátků pořádají velké rodinné vaječné bitvy. Ten hráč, který svým vejcem trefí nejvíce účastníků, vyhrává.

Autor: Marie Majerová

Další novinky ze světa módy

Katalog slev

Katalog slev

Lady karta na Facebooku

Mapa slev v Mobilní bance

App Store - QR code

Mobilní banka pro Váš iPhone.

Google play - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Android.

Windows Phone - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Windows Phone 8.