Izrael BEZ PŘEDSUDKŮ A BEZE STRACHU

Pobyt začínám v Tel Avivu. Že je Izrael země, která mě uchvátí historií a duchovním odkazem, jsem tak nějak čekala. Ale že si tu užije i moje povrchnější část, konkrétně ta, která se ráda kochá uměním módních návrhářů i tím na talíři, jsem netušila.

V Jaffě, starobylém přístavu, který údajně zbudoval Noemův syn čtyřicet let po potopě světa a který je dnes součástí Tel Avivu, totiž najdete nejen spoustu památek, ale také butiky a galerie. Doporučuji zejména návštěvu bláznivého muzea výtvarnice Ilany Goor, která v tomto starobylém domě i žije, když budete mít štěstí, tak ji uvidíte. Důležitou součástí života v Tel Avivu je místní pláž.

Já tu sice byla v zimě, ale místní promenáda žila i tak, jen tu lidé měli místo plavek na nohou běžecké boty.

Z Com me Il Faut, zajímavého komplexu s obchody a kavárnami, mě málem museli odtáhnout, ale vyplatilo se, protože se pokračovalo do centra města, kde jsem místo výloh obdivovala architekturu ve stylu Bauhaus. Asi byste nečekali, že bílých funkcionalistických domů ze třicátých a čtyřicátých let je v Tel Avivu na tři tisíce, největší koncentraci najdete na Rothschildově třídě.

Pokud budete mít sílu na muzea a galerie – a já doufám, že ano, protože to stojí za to - vypravte se do telavivského Muzea umění, kde najdete expozici od impresionistů až po videoart. Designoví nadšenci by také rozhodně neměli vynechat Design Museum Holon. Už samotná stavba působí impozantně, uvnitř pak najdete díla slavných designérů a také tam mají skvělou knihovnu materiálů.

Šperky a snídaně celý den

Z Tel Avivu jsem zkrátka byla nadšená - je to město plné kontrastů, kde vedle sebe natrefíte na zákoutí s bleším trhem a o kousek dál narazíte na ulice s úžasnými luxusními butiky a prvotřídními restauracemi. Vaří tu skvěle, i když izraelská kuchyně je sama o sobě docela neuchopitelná, mísí se v ní vlivy z mnoha částí světa. Na perfektní rybě jsem si pochutnala v restauraci Berti, bavil mě i o poznání víc nóbl podnik Messa.

Nejspíš i proto, že všude bylo dost lidí, i když jsme vyrazili ve všední den. Lidé se tu totiž moc rádi setkávají, a tak to všude žije. Kavárenští povaleči určitě ocení kavárnu Benedict, kde mají otevřeno dvacet čtyři hodin denně a stejně dlouho vám bez řečí naservírují báječnou snídani.

Skvělou svačinku si zase objednejte v kavárně Ahad Haam, kde jsem si vychutnávala atmosféru připomínající předválečný Berlín.

Tel Aviv si zamilují i módní nadšenci, je tu totiž velká koncentrace úžasných designérů. Já ty nejzajímavější návrháře našla v showroomu Sarafan, líbilo se mi i v butiku Dorin Frankfurt. A úplně vyřízená jsem byla z izraelských šperků, dokonce tak moc, že jsem jednu chvíli spřádala plány na nějakou českou franšízu… Mezinárodně známá je místní značka Pilgrim, ale mě mnohem víc bavily méně okázalé, něžné šperky, třeba od značky Mango Tree nebo HotCrown, ty mimochodem zaujaly i ve Vogue.

Jeruzalémský syndrom

Jestli jsem si v Tel Avivu užívala všechny radosti moderního života, v Jeruzalémě jsem šla do sebe a vnímala historii a duchovní dědictví. Je to opravdu dechberoucí místo, Zeď nářků by měl každý - ať už jakéhokoli vyznání - vidět a na chvilku se tu zastavit a rozjímat. Procházet se po místech, kde se odehrávaly události popsané v Bibli, má zvláštní kouzlo. Některým poutníkům prý může koncentrace svatých míst způsobit tzv. jeruzalémský syndrom, přeskočí jim a začnou si připadat také jako spasitelé, já však v ulicích Jeruzaléma žádného blázna zamotaného v prostěradle nepotkala.

A co ještě musíte vidět? Yad Vashem, památník a muzeum holocaustu. Několik podobných pietních míst už jsem navštívila, ale to, jak emotivně to na mě zapůsobilo tady, nemůžu s ničím srovnávat. Proplakala jsem minimálně půlku prohlídky, na čemž měla podíl i naše průvodkyně - pokud se sem chystáte, ptejte se po Janě Marcus-Natanové, úžasné charismatické dámě, která do Izraele emigrovala v šedesátých letech a jejíž rodiče měli štěstí, že přežili koncentrační tábory. Nezdolná síla se asi dědí… Během prohlídky Jana několikrát zmínila, že život má světlé a tmavé stránky - tu světlou můžete vidět třeba v momentu, kdy uděláte první krok z temného památníku holocaustu a otevře se před vámi nádherný pohled na celý Jeruzalém. Kromě historických částí určitě prozkoumejte i místní tržiště, kde najdete malé stánky s potravinami, šperky, oblečením i občerstvením. Já odcházela plná dokonale připraveného hummusu a ověnčená pytlíčky s voňavým kořením.

Samopaly na toaletě

Na začátku článku jsem zmínila, že před odjezdem jsem měla strach, během pobytu jsem se ale cítila naprosto klidně. Že dělá Izrael pro bezpečnost maximum, totiž vidíte na každém kroku, já to na vlastní kůži poznala ještě na telavivském letišti. Každého turistu si tu důkladně proklepne pracovník bezpečnostní kontroly, a tak jsem musela prozradit, proč jsem přiletěla, co v Česku dělám, koho v Izraeli znám, co budu dělat a kde budu bydlet. Že nejde jen o formalitu, jsem pochopila v okamžiku, kdy se jeden můj kolega z letadla kontrolorům nějak nezdál a odvedli ho na zevrubný výslech. Nakonec prošel, ale zapotil se. Když jste potom ve městě, ze začátku vás pohled na všudypřítomné vojáky a vojačky (povinná vojenská služba tu platí i pro ženy) se samopaly překvapí, za nějaký čas je ale přestanete vnímat. I tak jsou ale chvíle, kdy na někoho se zbraní v ruce narazíte v momentu, když si vybírá pivo, nebo třeba na veřejné toaletě, trochu zvláštní. Bezpečně jsem si tu nakonec připadala ani ne tak kvůli všudypřítomným samopalům, ale hlavně díky pozitivnímu vyzařování zdejších lidí. Všichni jsou tu moc milí, navíc mluví perfektně anglicky, takže se bez problémů domluvíte (tedy pokud sami nemáte s angličtinou problém) a všichni jsou připraveni pomoci, třeba když budete zmateně bloudit historickým centrem. Já sama doufám, že do Izraele znovu zabloudím už brzy, je to úžasná multikulturní země, kde jsem se cítila jednoduše dobře.

Praktické informace

  • Do Tel Avivu létá z Prahy nízkonákladová společnost Wizz Air.
  • Do Izraele se jezdí celoročně, musíte ale počítat s tím, že v červenci a v srpnu je tu skutečné horko - kolem 40°C, od května do září v zemi takřka neprší. V Tel Avivu je průměrně o 2-5 °C tepleji než v Jeruzalémě.
  • V židovských částech Izraele je od pátku do neděle šábes, většina obchodů je zavřená. Muslimové zase drží ramadán - letos od 7. června do 6. července.

Zdroj: květnová Marianne 2016; autor: Kristýna Mazánková

Další novinky ze světa módy

Katalog slev

Katalog slev

Lady karta na Facebooku

Mapa slev v Mobilní bance

App Store - QR code

Mobilní banka pro Váš iPhone.

Google play - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Android.

Windows Phone - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Windows Phone 8.