Hledání UZDRAVENÍ

Jsme polykači prášků a obíhači ordinací. Přitom na naše nemoci někdy ani jedno nezabírá. Je řešením psychosomatika?

Když nepomáhají recepty ani moudří v bílých pláštích, je načase začít pátrat ve vlastní hlavě. Proč nás vlastně bolí záda nebo žaludek, proč míváme závratě, otekl nám palec anebo nám je pořád tak nějak šoufl? Jsme zvyklí polknout tabletu a čekat, že to přejde. Zobeme je na bolesti těla i duše a pak si připadáme jako v začarovaném lese. A cítíme se nemocní.

Tabletkoví závisláci

Mezinárodní asociace pro studium bolesti například uvádí, že v současné době chronicky bolí klouby asi 39 milionů Evropanů a za tři roky jich má být dvojnásobek. Zmeškají kvůli tomu půl miliardy pracovních dní a jejich léčení stojí 34 miliard eur. Jen v Česku se do lékáren, ordinací a nemocnic dostane ročně padesát milionů balení léků proti bolesti v ceně 4,5 miliardy korun. „Pět balení na jednoho občana, včetně dětí,“ uvádí celostní lékař Jan Hnízdil. „Šílené“ statistiky vede i Psychiatrická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Podle ní se u nás dnes soustavně léčí antidepresivy 650 tisíc pacientů. Stovky tisíc dalších je berou nahodile. To je pětkrát víc než v roce 2000.

„Počet návštěv psychiatra stoupl za stejné období o 66 procent,“ upozorňuje Jan Hnízdil. Zdaleka ne všichni pacienti ale léky potřebují.

Podobné „civilizační“ problémy se podle psychosomatické medicíny dají odstranit tak, že změníme své „blbé“ životní vzorce na dobré.

Nejsem šarlatán! 

Příběhy lidí, kteří se léčili bez úspěchu všude možně a nakonec si pomohli sami, sepsal ve své nové knize Příběhy obyčejného uzdravení zmíněný Jan Hnízdil. Stačilo je pouze navést, ukázat jim, co dělají v životě špatně.

Právě to dělá psychosomatika neboli komplexní či celostní medicína, jak se jí dnes také říká. Navazuje tak na praxi rodinných lékařů, kteří věděli o svých pacientech a o tom, co je trápí, do několikátého kolene. Třeba že zvýšený krevní tlak nemusí hned znamenat velký problém, protože se v rodině dědí napříč generacemi. Celostní medicína je oficiálně uznaný obor. Prvním českým psychosomatikem je lékař Jiří Šavlík a asi nejznámějším průkopníkem komplexní medicíny jeho kolega a „žák“, lékař Jan Hnízdil. Toho ale před časem oficiální místa nařkla, že celostní medicínu příliš zjednodušuje a staví ji na roveň léčitelství. Dostal za to dokonce od spolku skeptiků Sisyfos (mimochodem, trochu paradox je, že dříve býval členem) Bludný balvan.

Jan Hnízdil si ho vystavil v ordinaci a usmívá se, že díky němu získal titul Bl. B.

„Jsem hluboce nevěřící, materialista a skeptik. Zlatý bludný balvan Sisyfa za rok 2015 mi slavnostně předal pan doktor Grygar, sám hluboce věřící.“ Způsoby, kterými Jan Hnízdil své pacienty léčí, hájí naopak například uznávaný psychiatr Radkin Honzák nebo třeba biolog Stanislav Komárek, který se ve svých knihách věnuje i psychosomatice.

„Mnoho lidí ke mně přišlo s diagnózou, brali léky. Vysvětlil jsem jim, kde dělají v životě chybu, oni pochopili, chybu odstranili, uzdravili se, léky neberou,“ konstatuje. Odmítá zároveň, že by byl nějaký léčitel, šarlatán, nebo dokonce spasitel, který zavrtí virgulí, zamumlá, a nemoc je pryč: „To je blbost. Přišla ke mně třeba paní s nádorem v ledvině.

A že prý ví, od čeho ho má, od svých úzkostí, špatných vztahů v rodině, a ať jí prý řeknu, jak na to, aby se ho zbavila. Urychleně jsem ji poslal ke kolegovi onkologovi, aby její problém řešil. V takových případech pochopitelně jen pouhá změna životního stylu nestačí,“ vysvětluje.

Někdy ani na klasické léčení nedojde.

Další pacient, mladý muž, trpěl syndromem dráždivého tračníku, neboli úpornými a nevysvětlitelnými průjmy. Fyzickou příčinu nikdo neobjevil. „Nechal jsem si přinést jeho fotografie z různých období života. Veselý optimistický člověk.

Do svatby. Na svatební fotce už to byl někdo jiný. Za ním vykukující hlava tchyně naznačila,“ vzpomíná Jan Hnízdil.

Když pak mladý pacient líčil, jak žijí novomanželé s matkou v jednom domě a jaká je, lékař jen konstatoval, že by z toho „často chodil na WC taky“. Poradil, jestli nechtějí vyzkoušet žít sami. Rozstěhovali se. Průjem zmizel a tchyni začaly bolet ruce. „Vymklo se jí to z nich,“ uzavírá příběh Jan Hnízdil.

PÁTREJTE V SOBĚ

  • BOLÍ VÁS HLAVA – netíží vás dlouhodobě problém, kterého máte „plnou hlavu“? – anebo, zcela pragmaticky, nepili jste málo vody?
  • BOLÍ VÁS KOLENA – před čím nechcete pokleknout? – nebo naopak nepadáte příliš často a nedobrovolně před něčím na kolena?
  • BOLÍ VÁS ZÁDA – nenaložili jste si moc úkolů a povinností?
  • SVÍRÁ NEBO TLAČÍ VÁS NA HRUDNÍKU U SRDCE – jakou láskou neláskou se trápíte? A zdaleka to nemusí být jen láska partnerská.
  • PÁLÍ VÁS A RUDNOU OČI – co nechcete vidět?
  • BOLÍ VÁS PRSTY NA RUKOU, OTÉKAJÍ KLOUBY – co nemůžete udržet v rukách, přestože zuby nehty držíte? – neprochladli jste? Obzvlášť ve vlhku klouby docela zlobí.
  • MÁTE ŠPATNOU PLEŤ, DĚLAJÍ SE VÁM VYRÁŽKY – z čeho máte kopřivku? – a zamyslete se taky nad tím, co jíte a v jaké fázi menstruačního cyklu jste. Jídlo, které vám nesedne, občas vyrazí na povrch, abyste viděli, že tohle už fakt ne.
  • BOLÍ VÁS ŽALUDEK, BÝVÁ VÁM NA ZVRACENÍ – kdo nebo co vám leží v žaludku – neděláte pořád stejnou „dietní“ chybu? Pozorujte, po jakém jídle vám těžkne žaludek.
  • MÁTE ZÁCPU – co se snažíte zadržet? – pijete dost?

Zdroj: listopadová Marianne 2017
Autor: Klára Mandausová

Další novinky ze světa módy

Katalog slev

Katalog slev

Lady karta na Facebooku

Mapa slev v Mobilní bance

App Store - QR code

Mobilní banka pro Váš iPhone.

Google play - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Android.

Windows Phone - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Windows Phone 8.