Facebook je mrtvej! Co letí mezi našimi dětmi?

Možná používáte Facebook nebo Instagram, a díky tomu máte pocit, že držíte prst na tepu doby. Váš omyl by těžko mohl být větší, mezi dětmi letí něco úplně jiného. A pozor, začíná se už v osmi deseti letech! „Už ti to někdo lajknul?“ ptá se mě šestiletý syn, když mě vidí s mobilem v ruce. Ví, že existuje Facebook a Instagram, má i základní ponětí o tom, jak tyhle sociální sítě fungují. Vyrůstá zkrátka ve světě, v němž je jejich používání normální.

Já sama si ještě pamatuju dobu, kdy se řešilo, že Facebook má v pravidlech, aby jeho uživatelům bylo alespoň třináct let.

Dneska už je něco podobného každému ukradené – desetileté děti často ovládají moderní techniku lépe než jejich rodiče, a tak se logicky moc neptají, co smějí a nesmějí na internetu dělat.

Youtubeři pro osmileté

„Byla jsem naprosto v šoku, když jsem zjistila, že moje děti natáčejí samy sebe a náš byt na video a pak to s rádobyvtipným komentářem dávají na YouTube,“

říká moje známá, dvaačtyřicetiletá novinářka Jana. Ta si myslela, že syn s dcerou sledují na internetu přes mobily nanejvýš nějaké pohádky nebo hry. Zajímali se ale hlavně o youtubery, které ostatně v Česku obdivují statisíce dětí už od nějakých osmi let. Jana jako novinářka internet běžně používá k práci, ale fenomén youtuberingu ji dosud míjel, a když zjistila, že pro její děti jsou to idoly číslo jedna, byla nemile překvapená. Youtubeři, většinou ve věku plus minus dvacet let, nahrávají videa, která dospělým většinou připadají úplně hloupá a o ničem. Obvykle se týkají každodenních banalit jako hraní her, nakupování a ukazování nových módních a kosmetických úlovků (za což pochopitelně dostávají zaplaceno) a děti je milují. Popularita youtuberů je obrovská a mnozí z těch, kteří si jejich videa pouštějí, se pak pokoušejí natáčet a zveřejňovat ta svá. Ale možná se tato éra pomalu chýlí ke konci. Třeba naše sotva dospělé děti se na youtubery a jejich fanoušky dívají s despektem – i to svědčí o tom, jak rychle se svět sociálních sítí mění.

Na fejs už nechodím!

Máte své dejme tomu patnáctileté dítě v přátelích na Facebooku a myslíte si, že o něm díky tomu víte celkem dost?

Jenže jednak nevidíte, s kým vším si váš potomek píše přes chat – to nikdo kromě něj vidět nemůže – a hlavně tahle sociální síť už dávno zdaleka není jediná, kterou dospívající používají.

„Facebook je mrtvej, vlastně tam už skoro nechodím,“ komentuje situaci můj sedmnáctiletý syn, který tu poslední příspěvek zveřejnil někdy před více než rokem.

Daleko oblíbenější jsou jednodušší a pružnější sociální sítě, přes něž si teenageři posílají fotografie. Je totiž snazší používat je na mobilních telefonech a taky je s nimi mnohem jednodušší něco vyfotit a fotku vzápětí přes internet nasdílet.

Prsa on-line

A rozhodně nejde jen o selfie z nudných rodinných výletů.

„Téměř každé šesté dítě sdílí své intimní fotografie a videa.

Nezdráhají se ani videochatů nebo osobních schůzek s cizími lidmi,“ stojí mimo jiné ve zprávě o výzkumu Sexting a rizikové seznamování se českých dětí v kyberprostoru, za kterým stojí Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a společnost O2.

Co dalšího vyšlo najevo? Patnáct procent dětí má s erotickými zprávami nebo sdílením intimních fotek a videí přímou zkušenost. Až třetina dětí ale přiznává, že by se při zneužití takových materiálů zdráhala komukoli svěřit. A dál? Každé druhé dítě chatuje s cizími lidmi, pětina by neodmítla osobní schůzku. Školáci navíc naprosto běžně sdílejí osobní údaje své i své rodiny.

Mimochodem, v této souvislosti je zajímavá ještě jedna věc – šest dětí z deseti nemá od rodičů nijak omezený čas, který mohou trávit on-line. „Kolem 80 procent dětí také nemá nijak omezen přístup na nevhodné internetové stránky, i když k tomu v dnešní době existují jednoduché nástroje,“ říká Tomáš Minka, odborník na internetovou bezpečnost. A proč si děti tak rády posílají nahé fotky? Nejčastěji jsou určené pro přítelkyni či přítele (39 %) nebo jde o flirt (36 %) či odpověď na již zaslaný intimní materiál. Ne vždy ale jde o dobrovolnou aktivitu. Sedm procent dětí k tomu donutil někdo jiný. Čtyři z deseti dětí navíc zažily obnažování na videochatu.

Neveřejné posílání podobných fotek umožňuje třeba Instagram, který možná máte taky a asi na něm zveřejňujete fotky jako na nástěnce. Naše děti ho ale používají trochu jinak: posílají si s dalšími lidmi fotky s popisky jakoby přes chat, případně používají stále oblíbenější funkci My story, která umožní zveřejnění snímků na 24 hodin – ty už mohou vidět všichni, takže tady alespoň trochu funguje autocenzura. Každopádně podobné fotky si pak žijí vlastním životem, což dokládají třeba facebookové skupiny zaměřené na jejich zveřejňování. Najdete na nich plno snímků více či méně odhalených dívek, které se neváhají stylizovat do póz připomínajících lehkou pornografii. Naštěstí se tu jména aktérů, kteří jsou na obrázcích, většinou neobjevují, i tak se ale podobné fotky mohou stát zdrojem vydírání nebo šikany. Když se mladí milenci rozejdou, z fotek z lásky se zkrátka stává zbraň. Platí, že kluci jsou ve focení a posílání odhalených snímků o něco zdrženlivější, neznamená to však, že to nedělají vůbec.

Že svému dítěti po přečtení tohoto článku raději nebudete platit internet v mobilu? To už je asi jedno. Míst, kde se připojí přes bezplatnou Wi-Fi, přibývá. Je běžně k dispozici nejen ve fastfoodech, ale také ve školách a pravděpodobně i u vás doma.

Hashtagová generace

Facebook

Asi nejznámější sociální síť dneška, jen v Česku jsou na ní neuvěřitelné čtyři a půl miliony lidí. Dospívající ve Facebooku moc nejedou, využívají tu především neveřejný chat. Princip této sítě asi znáte, nově ale nabízí i další funkce, například takzvané příběhy (My story), které se zobrazují jeden a pak zmizí. Má je i Snapchat a Instagram.

Instagram

Mezi dospívajícími válcuje Facebook. Komunikují tu spolu nejen pomocí komentářů pod fotkami, ale především snímky, které si mohou posílat přímo mezi sebou.

Snapchat

Mobilní aplikace určená k tomu, aby se přes ni posílaly fotografie doplněné maximálně pár slovy či smajlíky. Fotky sice za chvilku zmizí, ale není problém, aby si je kdokoli z komunikujících stáhl a uložil.

YouTube

Tahle síť se stala synonymem pro videa na webu. Nahrát sem videa může každý, včetně vašich dětí, a pokud nenastaví, že jsou soukromá, může si je také kdokoli přehrát a sdílet s dalšími lidmi.

Viber, WhatsApp

Mobilní aplikace sloužící k rychlé komunikaci pomocí textových zpráv doplněných spoustou smajlíků.

Twitter

Sociální síť, jejíž uživatelé pomocí 140 znaků dlouhých komentářů glosují různé události. Dospívající v ní ale moc nejedou, je to spíše záležitost pro třicetileté.

Autor: Anna Kunešová

Další novinky ze světa módy

Katalog slev

Katalog slev

Lady karta na Facebooku

Mapa slev v Mobilní bance

App Store - QR code

Mobilní banka pro Váš iPhone.

Google play - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Android.

Windows Phone - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Windows Phone 8.