Dům plný světla

„Máme málo věcí, ale každá musí mít příběh,“ říká Petra Balvínová. V jejím domě najdete obklady z metra i ikonickou lenošku od Le Corbusiera.

Jak bydlí návrhářka?

V hlavní roli funkcionalismus, světlo, vzduch a citlivě vybrané designové ikony. Bydlení návrhářky Petry Balvínové nezapře vkus poučeného profesionála.

„Bydlení jsme s partnerem sladili bezděky. Milujeme architekturu a „funkcík“ (funkcionalismus, pozn. redakce) je naše společná láska. Oba jsme doma měli své oblíbené kousky ze 30. let, a když jsme se sestěhovali, tak jsme ty věci prostě jen dali dohromady,“ vypráví módní návrhářka Petra Balvínová, zatímco mě provádí domem. Do vily z roku 1929 v pražské Troji se nedávno přistěhovala z novostavby. „Po roce vztahu jsme se s přítelem rozhodli žít spolu. Miloš ale jako správný muž řekl, že se nebude stěhovat do mého bytu, chtěl, abychom si vybudovali vlastní společné teritorium. A tak jsme hledali, až jsme našli tenhle dům.“ První návštěva vily byl dechberoucí zážitek. „Bylo to stejné, jako když Carrie vstoupila do svého newyorského bytu v 18. patře a ocitla se v realitním ráji,“ vzpomíná Petra. I mě atmosféra domu dostala během pár minut. Velkorysým schodištěm vstoupíte rovnou do stometrového obývacího pokoje, který ve 30. letech sloužil jako reprezentativní prostory továrníka Diviše. Díky obrovskému oknu lemujícímu celou jednu stěnu jde o místo, které spolehlivě vyrazí dech všem příchozím.

Slunce vs. červená lampička

V domě se zachovaly originální původní prvky jako lustry na míru nebo působivá dřevěná stěna. Horní část domu funguje jako obytná zóna se třemi pokoji a koupelnami, ve spodním patře najdete kuchyni a společný obytný prostor. „Každý den si užívám výhled, vidět je až na Pražský hrad. Když ráno svítí slunce, zaplaví byt měkké oranžové světlo, které se postupem času mění, mizí až večer. V tom je funkcionalismus dokonalý,“ míní návrhářka. Jakmile padne tma, rozehraje Petra další hru světel – to když rozsvítí oblíbenou červenou lampičku z 80. let. „Zaplaví pokoj příjemným červeným světlem. Přítel se mi směje, že mi asi nedochází, jak mylnou informaci můžu červenou lampičkou kolemjdoucím vysílat. Mě ale červené světlo uklidňuje, dříve jsem ho měla i v ložnici. Jak žena stárne, měla by se obklopovat jemným červeným světlem, jsem přesvědčená, že dělá krásnou pleťovku,“ prozrazuje Petra svůj trik.

Promyšlený je i výběr stolu a židlí. „Je to přece symbol rodiny! Přítel chtěl původně stůl nechat vyrobit na zakázku, ale to by trvalo příliš dlouho, tak jsem rozhodla, že koupíme masivní kousek z IKEA. Doplnili jsme ho židlemi z Vitry.“

A další vybavení? „Jsem fatalista. Když se mi něco líbí, tak si to prostě do bytu zasadím. Navíc si s partnerem moc rádi dáváme designové dárky. Miloš mi věnoval vázu Ronyho Plesla nebo grafiku Stanislava Kolíbala, já jemu lenošku od Corbusiera,“ uzavírá Petra prohlídku domu.

V Petřině stylu

Láska k retru

Obklady známé z pražského metra fungují v bytě jako plastika. „Původně byly použity na strop kulturního domu kdesi na Moravě, později se při rekonstrukci rozprodávaly,“ prozrazuje Petra Balvínová.

Nápad za pár korun

Dominantou obývací místnosti je knihovna, kterou nechala Petra smontovat z kovových tyčí, které se běžně používají ve skladech.

Cestování časem

Návrhářka ráda kombinuje styly. Ve vile se přirozeně mísí 30. léta, 80. léta i současnost.

Zdroj: listopadová Marianne 2017
Autor: Kristýna Mazánková

Další novinky ze světa módy

Katalog slev

Katalog slev

Lady karta na Facebooku

Mapa slev v Mobilní bance

App Store - QR code

Mobilní banka pro Váš iPhone.

Google play - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Android.

Windows Phone - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Windows Phone 8.