Dubaj opilá luxusem

„Tak to jsem ještě nezažila.“ Přesně tahle věta se mi v Dubaji honila hlavou úplně nejčastěji. Cesta sem byla jako výlet do jiného vesmíru. Doteď nevím, jestli se mi to celé jenom nezdálo.

Na cestách se pokaždé nejvíc těším na první okamžiky, kdy vyjedu z letiště a nechám na sebe působit energii místa. Do Dubaje, nejznámějšího města Spojených arabských emirátů, jsem přiletěla v noci, a tak jsem viděla samé neony a světla, která se občas vinula až do nebe. Nepřeháním.

Nemohla jsem se dočkat, co spatřím ve dne. Z prvního pohledu z hotelového balkonu jsem ale byla trochu rozpačitá, viděla jsem totiž jen opar a siluety výškových budov. Právě ten opar mě ale nakonec začal bavit. Hlavně proto, že jsem si říkala, jestli se mi to všechno náhodou jen nezdá – jestli se za mlhou opravdu skrývá mrakodrap tak vysoký, že si při jeho prohlížení málem vykloubím krk.

Sjezdovka v obchoďáku

Nejen mrakodrapy tu mají nejvyšší, nej je tu tak nějak všechno. Třeba největší obchodní centrum. Dubai Mall má více než tisíc dvě stě obchodů, což mně jako shopaholičce málem způsobilo mrákoty. Přemýšlím, kolik dní bych tu musela strávit, abych si všechno oběhla?! Zkouším maratonský závod po obchodech, kamarádi v mezičase stihnou desetkrát sjet sjezdovku v Mall of the Emirates. Sjezdovka v Dubaji. V obchodním domě. Ano. Protože proč ne, že?

Zatímco sportovci jezdí šusem po umělém sněhu, já udělala chybu. V jednom butiku jsem objevila šaty, pro které jsem se chtěla vrátit později – bohužel jsem ten obchod už pak nikdy nenašla. Poměrně matoucí může být i místo srazu u akvária. Ono totiž to akvárium vede přes čtyři patra, pojme třicet milionů litrů vody a plave v něm asi pět set tisíc ryb (z toho čtyři sta žraloků).

A tak ze mě padá věta, kterou v Dubaji zopakuji jako kolovrátek ještě mnohokrát: „Tak tohle jsem ještě nezažila.“

Věčné staveniště

Nejvyšší budova světa měří osm set dvacet osm metrů a stojí kde jinde v Dubaji, v těsné blízkosti zmíněného megalomanského nákupního centra. Na vyhlídku do stodvacátéhočtvrtého patra Burdž Chalífy vás vyvezou nejrychlejší výtahy světa, trvá jim to minutu. Pohled z takové výšky je fascinující, i proto, že si tu na interaktivních obrazovkách prohlédnete, jak město vypadalo před třiceti lety. Tehdy tu stál jen jeden mrakodrap, a vy tak názorně pochopíte neuvěřitelně rychlý růst této metropole. Právě kvůli tomu, že se Dubaj neustále rozvíjí, to na mnohých místech vypadá jako na velkém staveništi. Dubaji se proto někdy přezdívá město jeřábů – mohutných stavebních strojů je tu dvacet procent z celého světového množství! Jak mi řekla Italka Giulia Mundula, PR manažerka hotelu One & Only Royal Mirage: „Až sem přijedete příště, možná to tu nepoznáte. Dubaj totiž neustále roste. Všemi směry.“

Česká stopa v Dubaji

Kdo touží po luxusu, tady si užije do sytosti. Najdete tu přepychové hotely působící v horkém prašném městě jako oázy klidu, ticha a zeleně. Majitelé luxusních značek vycítili potenciál tohoto města, a tak tu staví hotelové rezorty – platí to třeba o Armanim nebo o Donatelle Versace, která tu nechala postavit hotel Pallazo Versace. Na mnoha místech najdete i českou stopu, jen při jejím hledání musíte obrátit zrak ke stropu – to abyste viděli křišťálové lustry, které sem dodávají české značky v čele s Lasvitem. Pokud by někomu bylo pět hvězd málo, nevadí. V Dubaji najdete nejluxusnější hotel na světě, sedmihvězdičkový Burj Al Arab.

Nahlédla jsem do luxusního dvoupatrového královského apartmá.

Zaujaly mě dvě koupelny se zlatou mozaikou, jacuzzi a výtahem (kdyby snad někdo byl příliš znaven a těch pár schodů z patra do patra neušel). Majestátní jsou i dvě ložnice s otáčivými postelemi. Nakračovala jsem tu opatrně, boty se mi bořily do heboučkých koberců s vysokým vlasem, a pak se zeptala manažerky na cenu za noc: tři sta tisíc korun.

Podobné peníze tu nejsou problém. Dubaj je město plné expatů (cizinci tvoří 85 %), žije tu spousta mladých lidí, kteří tu cítí příležitost vydělat peníze, a hlavně si užít život plnými doušky.

Úprky před vedrem

Do Dubaje se jezdí za nákupy a zábavou, a protože je v létě teplota venku neúnosná, je lepší být v klimatizovaném prostoru. Pro tyhle účely je tu například nový zábavní park IMG Word, místo, kde si děti od 0 do 100 let budou připadat jako v ráji. Já sem šla lehce otrávená, atrakce moc nemusím, ale nakonec jsem odcházela s dětským úsměvem na tváři – přežila jsem blízké setkání se zombíky!

Podobně mě fascinoval další hráčský park, Hub Zero, specializovaný na virtuální realitu.

Na všetečnou otázku, kolik takový projekt stál, jsem ale tentokrát nedostala odpověď. Nevadí, asi bych si tu částku stejně nedokázala představit.

Hipsteři v Dubaji

Zní to neuvěřitelně, ale hipsterskou čtvrť najdete i v Dubaji. City je příjemnou procházkovou zónou s obchody, restauracemi a různými zábavními centry. Za návštěvu stojí třeba artová restaurace Farzi Café, kde se místo jídla servírují zážitky – jak taky v hipsterském podniku jinak. Zajímavým počinem je i Box Park, zóna s butiky mladých návrhářů a designérů vytvořená z ekologických kontejnerů.

Jak do Dubaje

Společnost Emirates létá do Dubaje každý den a je pověstná svým palubním servisem (let v byznys class je jak dovolená). Vyrazit sem můžete i s Flydubai nebo Travel Servis. Let trvá šest hodin, v Dubaji si přeřiďte hodinky o tři hodiny napřed. Nejzajímavější informace o tomto městě najdete na visitdubai.com.

Zdroj: únorová Marianne 2017
Autor: Kristýna Mazánková

Další novinky ze světa módy

Katalog slev

Katalog slev

Lady karta na Facebooku

Mapa slev v Mobilní bance

App Store - QR code

Mobilní banka pro Váš iPhone.

Google play - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Android.

Windows Phone - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Windows Phone 8.