Dokonalý tvar obočí

Když na mě na Facebooku vykoukly fotky celebrit, kterým někdo ve Photoshopu odstranil obočí, tak jsem u monitoru hrůzou málem nadskočila, i ty největší krásky vypadaly jako nemocné zrůdičky. Právě obočí dodává celému obličeji výraz, správně tvarované oblouky navíc dokážou opticky omladit a pozvednout rysy. V našem manuálu se naučíte, jak s obočím pracovat.

 

Moc obočí dobře znaly už ženy ve starověku. Dovedete si snad představit bustu krásné egyptské královny Nefertiti bez dokonale tvarovaného černého obočí? Za podobně precizní práci by se dnes nemusela stydět ani Kim Kardashian.

Výrazně černé obočí bývalo napříč staletím často symbolem krásy, a to zdaleka nejen mezi ženami.

Třeba v 18. století bylo v Anglii velmi moderní lepit si na obočí myší kožešinky! Pravda je, že při pohledu na modelku Caru Delevingne, která současnou éru hustého obočí odstartovala, možná někoho napadne, že by se podobný zlepšovák hodil. Právě díky této britské krásce je dnes péče o obočí propracována k naprosté dokonalosti – zatímco dříve si ženy oblouky běžně dokreslovaly klasickou tužkou na oči, aktuálně jsou k dostání celé řady specializované na obočí a najdete v nich vše od tužek přes paletky, stíny, fixační gely nebo šablony.

A co dělá se svým dnes už ikonickým obočím samotná Cara Delevingne? „Nic. Občas vytrhnu nějaký chloupek, ale s tvarem jsem spokojená, na ten nesahám. Zdědila jsem ho po babičce,“ svěřila se Cara lifestylovému magazínu Style.

Za obočím do baru?

Ne každý zdědí po příbuzných stejný poklad jako Cara. Navíc s postupujícím věkem obočí řídne a experimenty s pinzetou také dělají své. Velkým průkopníkem v péči o obočí je aktuálně třeba Benefit, který dovedl svou řadu Gimme Brow přímo k dokonalosti. Najdete v ní hned patnáct produktů a na YouTube kanálu sanfranciské značky najdete řadu tutoriálů, kde poradí, co s řídkým nebo málo klenutým tvarem. A pokud budete stále tápat, jsou tady Brow Bary – speciální stánky na profesionální úpravu obočí, kde vám odbornice během třiceti minut vykouzlí obočí, o jakém jste vždy snila, a navrch doporučí nejvhodnější přípravky na údržbu.

Doma krok za krokem

1. Příprava

Kouzlit s obočím samozřejmě můžete i doma. Protože doba přeje přirozenosti, s vytrháváním raději opatrně, odstraňujte jen ty chloupky, které zasahují mimo přirozenou linii obočí. Méně je více, příliš tenké obočí slušelo snad jen Gretě Garbo, u většiny žen působí zbytečně přísně. A jak určit ideální tvar?

Na pomoc si vezměte dvě špejle. Když s nimi spojíte vnitřní koutek oka a chřípí nosu, získáte začátek obočí, spojení vnějšího koutku a chřípí zase určí konec. Ideální místo lomu obočí je pak v místě, kde se spojuje panenka s chřípím.

Extra tip

Aby vytrhávání nebylo tolik bolestivé, je nejlepší provádět ho po koupeli nebo sprše, pokožka je teplem uvolněná a nahřátá. Také pomáhá napnout kůži mezi prsty a trhat po směru růstu obočí.

2. Úprava

Pokud jste úplná začátečnice, zkuste to nejprve s tužkou na obočí. Možná si říkáte, že se od té klasické na oči asi moc neliší a proč do ní vrážet peníze, když člověk může ušetřit.

Jenže tužka na obočí má výrazně jiné složení, tuha je sušší a barva není zdaleka tak výrazná. S dobře ostrouhanou tužkou snadno zvládnete vymalovat jednotlivé chloupky a opticky sjednotit barvu obočí.

Báječné jsou i automatické tužky, tuhu jen vysouváte, takže nemusíte strouhat – skvělé nabízí Armani.

Paletky na obočí jsou zase vhodné pro všechny, co potřebují přesně doladit barvu obočí. Většinou se totiž skládají z více odstínů, které můžete míchat, navíc obsahují fixační vosk výborný na udržení tvaru. A když je v paletce i malá pinzetka, máte vše krásně pohromadě!

Na cestování nebo do kabelky oceníte pudrové tužky, barevný pigment se nanáší speciální houbičkou. Na konečné zafixování nebo velmi výrazné obočí jsou pak vhodné fixační gely v řasence. Mohou být buď bezbarvé, nebo tónované.

Extra tip

Mnoho žen si neuvědomuje, že když změní barvu vlasů, měly by malinko posunout i obočí. „Barva obočí by měla ladit s barvou vašich vlasů, maximálně může být o dva odstíny tmavší. Samozřejmě se ale můžete vydat i opačným směrem, letos je obrovským trendem kontrast světlých blond vlasů a tmavého obočí,“ říká vizážistka Christine Akbaby zastupující značku RefectoCil.

3. Optický lifting

Tvar obočí dokáže opticky nazvednout padající horní víčka. Jak na to? Použijte pod spodní hranu oblouku speciální rozjasňující stín nebo tužku, nejlépe v lehce narůžovělém odstínu. Jen pozor, neměla by být příliš světlá a hlavně nesmí obsahovat hodně perleti, výsledek pak působí uměle.

Pokud si nevíte rady s tvarem obočí, můžete koupit u značek Avon, Estée Lauder a Beautiful Brows speciální šablony, díky kterým budete mít jistější ruku a tvar trefíte snáze. Prostě je přiložíte a malujete.

Co dělat, když obočí chybí?

Na doplnění prořídlých oblouků existuje hned několik metod, například značka Talika nabízí gel obsahující speciální vlákna, která se přilepí na kůži, a opticky tak simulují chybějící chloupky.

Stejná značka má v nabídce i speciální přípravek stimulující růst obočí, duo Lipocils Eyebrow obsahuje hned dvě kúry – denní a noční. Vyzkoušeli jsme ho a opravdu funguje, jen je v tomto případě skutečně klíčová pravidelnost a aplikace dvakrát denně alespoň po dobu dvou měsíců.

Stále oblíbenější je také microblanding. Tato metoda permanentního make-upu má maximálně přirozený efekt, každý chloupek je do kůže vytetovaný zvlášť, takže působí jako pravý. Na první pohled obočí upravené touto metodou téměř nepoznáte od pravého, skvělé výsledky mají třeba v pražském kosmetickém salonu Dermitage.

Jen pozor, spousta zákaznic dnes dává pod vlivem aktuálního trendu přednost hustému obočí a ne každé jemné slovanské tváři huňatý tvar sedí. Navíc je otázka, co bude trendy za pár let, třeba se zase vrátíme k tenounkým obloukům jako v dobách první republiky. Tak abyste časem nelitovala.

Zdroj: říjnová Marianne 2017
Autor: Soňa Kotulková

Další novinky ze světa módy

Katalog slev

Katalog slev

Lady karta na Facebooku

Mapa slev v Mobilní bance

App Store - QR code

Mobilní banka pro Váš iPhone.

Google play - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Android.

Windows Phone - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Windows Phone 8.