Dlouhovláska Zn.: Rychle a navždy

Cindy Crowford, Julia Roberts nebo Julianne Moore. Když jim bylo dvacet, nosily dlouhé vlasy a ani kolem padesátky na tom nehodlají nic měnit. Víme, co dělat, aby nebyl na vašem účesu věk ani trochu znát. A poradíme vám, jak si vlasy vypěstovat, i když máte pocit, že dál než po ramena to nejde.

Když se řekne dlouhé vlasy, hned si vybavím svou mámu. Představím si, jak stojí v koupelně a pomalu pročesává lokny, jejichž délka spadá hluboko na záda. Dlouhé vlasy jsou pro ni typické i v době, kdy oslavila šedesátku (doufám, že mi odpustí tuhle malou indiskrétnost), čas od času se mě ale nezapomene zeptat, jestli se mi náhodou nezdá, že je na ně moc stará. V její generaci se totiž bůhvíproč delší vlasy tolerovaly jen v mládí, nejpozději kolem čtyřicítky většina žen přesedlala na kratší účes s trvalou. Moje máma byla v tomto ohledu výjimka. A o zkracování nechce slyšet ani táta. Jsou spolu přes čtyřicet let a někdy mám pocit, že kdyby to máma přehnala s nůžkami, byl by to důvod k rozvodu.

Skrytí ničitelé

Možná si teď říkáte, že byste sice taky ráda delší vlasy, ale co dělat, jste ten typ, kterému nedorostou nikdy. Ale dorostou. Jen to chce trochu sebezapření.

Když přišla jedenatřicetiletá herečka a návrhářka Ashley Olsen, půlka slavného dua sester Olsenových, ke svému kadeřníkovi s tím, že by měla ráda delší vlasy, pronesl k ní hvězdný vlasový stylista Mark Townsend bojovnou řeč, ne nepodobnou té, kterou Winston Churchill mobilizoval Brity na začátku druhé světové války. „Připrav se na obrovské oběti! Rozhodně nestačí jen nechat vlasy růst. Je to dlouhodobý, metodický proces.“ Krev, pot a slzy vás naštěstí nečekají. Ale trocha námahy a hlavně změna zažitých zvyklostí rozhodně ano.

Roli hrají na první pohled i naprosté detaily. Třeba způsob, jak se češete. Už naše prababičky říkávaly, že pokud chce žena krásné a dlouhé vlasy, měla by si je denně aspoň stokrát prokartáčovat. A částečně měly pravdu. Kartáčování totiž z vlasů odstraňuje prach a masíruje vlasovou pokožku, takže stimuluje růst vlasů a také transportuje kožní maz na celé vlasové vlákno, díky čemuž se pak vlasy mnohem víc lesknou a působí zdravěji. Hodně ale záleží i na tom, jaký kartáč používáte. Podle vlasových odborníků patří k těm nejkvalitnějším kartáče vyrobené z kančích štětin – mají podobnou strukturu jako lidský vlas, a při česání jsou tak mnohem šetrnější. Nejsou sice nejlevnější, ale vydrží (skoro) věčnost. Seženete je například v Profimedu nebo v prodejnách s profi kadeřnickými pomůckami. A ještě jedna věc: i v době, kdy necháváte vlasy dorůst, byste je měla pravidelně zastřihávat. Pokud je chcete mít nejen dlouhé, ale i zdravé, měla byste se s konečky rozloučit přesně třikrát do roka.

Řekni mi, na čem spíš

Že máte na jedné straně vlasů víc a na té druhé méně, jste určitě zjistila už jako malá holka.  Pokud ráda spíte na boku, raději volte svou „hustší stranu“. Se spánkem souvisí ještě jedna věc, na délku a kvalitu vlasů má vliv materiál polštáře. Odborníci nedoporučují používat bavlnu, ale saténové nebo hedvábné polštářky. Důvod? Zatímco bavlna absorbuje vlhkost, a vlasy tak spíše vysouší, hedvábí a satén hydrataci nijak nenarušují, takže účes zůstane krásnější a elastičtější.

Mýt, či nemýt?

Toužíte-li po dlouhých vlasech, neměla byste to přehánět ani se šamponem. Nemusíte jít hned cestou „no poo“ a umývat vlasy výhradně vodou nebo jedlou sodou, stačí se jen trochu omezit. Poslední výzkumy ukazují, že zvlášť mladší ženy se cítí nepohodlně, když nepoužijí šampon alespoň jednou za 48 hodin. A tak zatímco dříve se s nadsázkou tvrdilo, že někdo nejde nenalíčený ani vynést koš, dnes k popelnici nedojdeme bez umytých vlasů.

Jenže uvědomte si, co je hlavní funkcí šamponu. Odmašťovat. Tím, že vlasy šamponujete každý den, z nich odstraňujete nejen špínu, ale i přirozené olejové složky, které je chrání, vyhlazují a dodávají jim elasticitu a lesk.

Co dělat? Pokud máte pocit, že bez umytí nevydržíte, vlasy namočte, ale šampon raději vynechte. A když už ho použijete, nezapomeňte ho důkladně spláchnout. Rychlá poučka? Vymývejte ho zhruba dvakrát déle, než jste vlasy myla. A na závěr nezapomeňte na oplach studenou vodou. Dlouho se věřilo, že stimuluje růst vlasů, pravda to bohužel není. Rozhodně je však studená voda dobrá do délek, protože uzavře vlasové kutikuly a účes bude mnohem lesklejší.

Kondicionér, nebo maska?

Zatímco u šamponu platí, že všeho moc škodí, kondicionér (aplikovaný na konce vlasů) byste vynechávat neměla, ať spěcháte sebevíc.  Proč? Představte si šišku. Podobně totiž struktura vlasového vlákna vypadá. Aby se uzavřelo, vyhladilo a získalo zdravý lesk, je důležité „šišku“ uzavřít. A přesně to udělá kondicio­nér, který má kyselé pH (pokud jedete v bio vlně, postačí voda s octem). Také nezapomeňte jednou týdně použít vlasovou masku, jejíž účinek je intenzivnější než u běžného kondicionéru. Opravdu bude stačit jen jednou týdně, při častější aplikaci byste mohla vlasy příliš zatížit.

Klíčová je i volba produktů. Úplně nejlepší je nechat si poradit od kadeřníka, ten má díky své profesi typologii vlasů v oku a doporučí vám péči na míru. Šetřit se nevyplácí, a u dlouhých vlasů to platí dvojnásob – konečky jsou tou nejstarší a nejsušší částí pramenů, zaslouží si proto nejlepší péči.

Chudák vlasová pokožka

Mnoho lidí si neuvědomuje, že alfou a omegou zdravých vlasů je vlasová pokožka. Na rozdíl od vlasů není příliš vidět, tak na ni máme tendenci zapomínat. Jenže právě z ní vlasy vyrůstají, v ní je jejich zdroj výživy, tedy vlasová cibulka. Vlasovou pokožku můžete stimulovat například nejrůznějšími speciálními oleji, vlasovým tonikem nebo vlasovou vodou. Ideální jsou takové, které mají ztenčený aplikátor a dostanete se s nimi přímo ke kořínkům. Po nanesení vlasovou pokožku prsty důkladně promasírujte krouživými pohyby.

Když vlasy potřebují najíst

A teď něco k těm obětem, kterými zmíněný Mark Townsend děsil Ashley Olsen. K lesklejším a krásnějším vlasům vám určitě pomůže vynechání smažených jídel, výrobků z bílé mouky, vyplatí se i omezení pití kávy a alkoholu. Ale konec strašení.  Vlasy milují protein, tak jim dejte pořádně najíst, chutnají jim hlavně fazole a vajíčka. Klíčové jsou i omega-3 mastné kyseliny, které najdete například v rybách. K tomu zelenina a ovoce s dostatkem antioxidantů, vitaminů skupiny B a zinku.

Děsíte se? Jde to samozřejmě i snazší cestou. Pokud se vám nechce nad obsahem ledničky příliš spekulovat, existují doplňky stravy určené přímo na posílení a růst vlasů. Jen je samozřejmě nesmíte nadšeně zobat tři dny po nákupu a pak je nechat v koupelně lapat prach. Na vitaminy přísahá na svém blogu Goop i slavná hollywoodská herečka a milovnice zdravého životního stylu Gwyneth Paltrow. Ta užívá organický přípravek Chapter Perfect Prenatal Organics, který je sice určený v první řadě pro těhotné ženy, ale funguje u všech.

Dlouhé vlasy jen pro mladé?

A mýtus, že jsou dlouhé vlasy jen pro mladé? „To bylo trendem možná dříve, kdy ženy po čtyřicítce masově nosily krátké vlasy, hlavně z praktických důvodů. Ale pak kvůli tomu vypadaly zbytečně staře. Dnes už i starší ženy nosí dlouhé vlasy a vypadají krásně. Každému ale sluší něco jiného, délka vlasů je individuální a rozhodně ji neurčuje věk,“ říká kadeřník Lukáš Vyhnálek z kadeřnického studia Bomton Jalta. Při pohledu na slavné hvězdy mu musím dát za pravdu. Jedny z nejobdivovanějších hollywoodských vlasů má určitě Demi Moore – nosí je až do pasu, a to jí v listopadu bylo rovných pětapadesát! Její tajemství? „Nepřeháním to s foukáním a žehličkou. A mám moc ráda zvláčňující produkty, miluju třeba Redken.“ Péče o vlasy je v tomto věku samozřejmě těžší než ve dvaceti. Důležitá je hlavně hydratace, jak vlasy stárnou, stávají se lámavějšími. Pomohou vám s nimi především stále oblíbenější omlazující péče. Ty dokážou dodat nejen hydrataci, ale i výživné látky a v nabídce je mají například značky Alterna, Kérastase nebo Dove. S věkem ale přichází ještě jeden problém, řídnutí. Pokud vás trápí prosvítající pokožka, pomohou barevné vlasové pudry nebo spreje, které primárně slouží k zakrývaní šedin. 

A teď mě omluvte, jdu si důkladně prokartáčovat vlasy. Díky mámě vím, že to funguje.

Zdroj: prosincová Marianne 2017
Autor: Soňa Kotulková

Další novinky ze světa módy

Katalog slev

Katalog slev

Lady karta na Facebooku

Mapa slev v Mobilní bance

App Store - QR code

Mobilní banka pro Váš iPhone.

Google play - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Android.

Windows Phone - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Windows Phone 8.