5 triků pro rychlejší přípravu jídla

V ideálním světě bychom nejraději přišli domů, luskli prsty a na stole by se objevilo vynikající jídlo, pokud možno ještě plné zdravých a chutných surovin. Ačkoliv to může znít velmi lákavě, realita je bohužel jinde. Samotná příprava větší večeře nám často zabere bez problému tři hodiny a po zdlouhavé přípravě zjistíme, že už na připravenou lahůdku nemáme po tom všem krájení, sekání a čištěné ani chuť. Zkuste si projít následující triky, která vám pomohou čas přípravy snížit na minimum.

Věnujte pozornost času

Pamatujte si, že byste během přípravy pokrmu neměli v jednu chvíli kombinovat více aktivit, které vyžadují vaši plnou soustředěnost. Pokud vaříte podle receptu, nejprve si jej pečlivě přečtěte a rozdělte si aktivity tak, aby vám zabraly co nejméně času a navzájem se nepřekrývaly. Víte-li, že v úterý budete mít náročný den, zkuste si připravit den předem suroviny a ingredience, které vydrží do druhého dne čerstvé. Vyžaduje váš recept vařená vejce? Připravte si je večer nebo ráno. Uvidíte, že večer budete za ušetřený čas děkovat.

Využijte doručení domů

Nákupy v obchodě s potravinami často zaberou mnoho drahocenného času a stojí vás množství energie. Namísto zmateného pobíhání po supermarketu sedněte doma k počítači a objednejte si doručení trvanlivých potravin jako je rýže, těstoviny, konzervovaná zelenina či mouka a při samotném nákupu v obchodě se věnujte pouze čerstvým ingrediencím.

Zásobte spíž

Kvalitně zásobená spíž je polovina úspěchu každé večeře, oběda i snídaně. Snažte se mít doma vždy po ruce potraviny, o nichž víte, že je využijete a jste z nich schopná připravit mnoho variací lahodných pokrmů. Nemusí se jednat jen o ingredience jako jsou těstoviny či mouka, v lednici bez problému vydrží i kvalitní sýr, brambory, batáty či brokolice. Sázkou na jistotu jsou také bylinky na parapetu nebo na zahrádce.

Méně krájení

Máte-li dostatek času a krájení patří k vašim oblíbeným činnostem, tato rada pro vás moc není. Pokud ale spěcháte a nechcete s nožem v ruce strávit půlku dne, můžete tuto aktivitu omezit na minimum. Namísto pečlivě nakrájené cibule do omáčky či polívky stačí, pokud cibuli bez pomoci nože rozdělíte na jednotlivé vrstvy. Ideálním pomocníkem pro kuchaře v časovém presu je také food procesor, do kterého můžete vložit zeleninu pokrájenou například jen na čtvrtky a který vám z ní během jednoho stlačení vytvoří malinké kousky připravené k další úpravě.

Vařte do zásoby

Zkuste zdvojnásobit dávku surovin, které připravujete. Chystáte-li se vařit mrkev, nebojte se  a vložte do hrnce větší množství. Uvidíte, že po přidání odlišných ingrediencí a v kombinaci s dalšími surovinami dostane mrkev pokaždé jiný chuťový rozměr. To samé platí například s rýží či těstovinami.

Autor: Marie Majerová

Další novinky ze světa módy

Katalog slev

Katalog slev

Lady karta na Facebooku

Mapa slev v Mobilní bance

App Store - QR code

Mobilní banka pro Váš iPhone.

Google play - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Android.

Windows Phone - QR code

Mobilní banka pro Váš telefon s operačním systémem Windows Phone 8.